Z Kozákova do Semil (9 km)

Tip na výlet s využitím Turistických autobusů Českého ráje (s přepravou kol) Kozákov - Vzdychánek - Záhoří - Krkavčí skála - Semily

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje. Jeho vrchol je ve výšce 744 m nad hladinou moře a 430 m nad hladinou Jizery v Semilech. Pro sportovce to může být výzva, výletníky dopraví o letních prázdninách na vrchol autobus. Z Kozákova je za výjimečně dobrého počasí vidět i Praha. My z něj sestoupíme lesní pěšinou a dvakrát přejdeme silnici, která se každoročně stává dějištěm závodů Kozakov challenge ve sjezdu na longboardech s účastí světové špičky tohoto sportu. Od sedla Vzdychánek sestupujeme k obci Záhoří a po celou dobu se můžeme kochat pohledy na Jizerské hory a Krkonoše.

Po necelém kilometru cesty vesnicí vstoupíme do lesa. Značka vede kolem dnes nečinného čedičového lomu, který tvoří pozůstatky lávového proudu, který sem stékal z vrcholu Kozákova při jeho erupci před 5 miliony lety. Byl mohutný a přehradil i tehdejší tok řeky Jizery. U správní budovy lomu přejdeme silnici a dorazíme ke Krkavčí skále. Z vyhlídky se nabízí výhled především na kaňon Jizery, která teče 120 m pod námi. Roku 1909 byla údolím vybudována turistická stezka pojmenovaná po semilském rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi. Vrátíme se zpět k silnici a do Semil dojdeme po žluté značce.

Semily