Bílý Kostel - Minimuzeum másla a chleba

Zavřete oči a představte si tu chuť a vůni. Doma pečený chléb s máslem a solí a k tomu pořádný hrnek domácí smetany. Hmm, to je bašta. Jakpak se vlastně to máslo dělalo a kolikrát týdně naše prababičky roztápěly pec na chleba? Všechno se dozvíme v Minimuzeu másla a chleba, tak pojďme na výlet! Výlet pro rodiny s dětmi, cca 5 km.

Krátká výprava podél Jeřice a Lužické Nisy z Chrasty je pohodovým výletem pro celou rodinu. A navíc kolečkové brusle, odstrkovadla a kočárky mohou protočit kolečka. Začínáme na žst. Chrastava, kde je i možnost parkování, a vydáme se po modré turistické značce směrem na Bílý Kostel nad Nisou, přejdeme Jeřici a po pravém břehu v poklidném tempu dojdeme po asi 1,5 km k dalšímu mostku a modrá jde přes vodu na břeh levý. My však zůstaneme na své pravé straně až dojdeme k Minimuzeu másla a chleba (prohlídku je třeba rezervovat předem na tel: 603 149 444).

Záleží na tom, jak moc jsme zvídaví, prohlídka může trvat 30 minut nebo i hodinku. Dozvíme se hodně zajímavostí a hlavně budeme moci vše očuchat, ohmatat, vyzkoušet. Pro děti pravý ráj. A nakonec přijdou i hádanky! Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí a můžeme si tedy do Bílého Kostela dojít na zmrzlinu. A abychom si ji opravdu zasloužili, je třeba tužit tělo, a to se na této stezce daří, neboť je doplněna cvičebními stroji a herními prvky. V Bílém Kostele přejdeme řeku přes první most a vrátíme se do Chrastavy po druhém břehu řeky, sledujeme tedy cyklostezku Odra - Nisa, nebo chcete-li modrou, resp. zelenou turistickou značku. Pokud nebylo poznání dost a děti mají ještě energii, pak je vezměte do chrastavského hasičského muzea. Tam si přijdou na své malí i velcí kluci.

http://mapy.cz/s/bohalekupo

Bílý Kostel nad Nisou