Kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně

Římskokatolický filiální kostel pochází z roku 1936.

Jedná se o obdélnou stavbu s obdélným, polygonálně ukončeným presbytářem. Po severní straně vedle presbytáře se nachází sakristie
Na severní straně lodi při průčelí stojí hranolová věž. Navrhl jej a vystavěl ing. arch. Ernst Siebeneicher z Jabloneckých Pasek.

Kostelík skrytý mezi paneláky je dnes už jen připomínkou historie kdysi samostatné obce Mšeno (Grünwald). Římskokatolický filiální kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně byl tehdy pýchou Mšena. Vznikl zejména díky nadšení místních obyvatel, jejich dlouhodobému neúnavnému organizačnímu úsilí i hmotným obětem. Autorem i stavitelem byla firma Siebeneichler z Pasek, obce, v minulosti patřící ke Mšenu. Otevřít a vysvětit nový kostel přijel v roce 1938 sám litoměřický biskup Anton Alois Weber. Celkové dokončení a vybavení kostela bylo narušeno příchodem druhé světové války. Hlavní oltář byl později dokonce během 70. let odstraněn.

V nedávné době byly na kůr přestěhovány varhany, původně umístěné v kapli na Vrkoslavicích. Jde o zajímavý menší nástroj s jedním manuálem a pedálem, dílo trutnovského varhanáře Wenzela Lorenze z konce 19. století. Díky němu se kostel může zapojovat do letního cyklu varhanních koncertů v rámci cyklu Jablonecké kostely otevřeny.


Jablonec nad Nisou

U Kostela, Jablonec nad Nisou