Jablonné v Podještědí - Janovická poustevna - Lemberk

Pohodlný cyklovýlet v okolí Jablonného v Podještědí po silnicích III. třídy kolem zámku Lemberk, Janovické poustevny, historického centra Jablonného v Podještědí, Zdislaviny studánky.


Trasa: Jablonné v Podještědí (č. 21) - Valdov - Dubnice (č. 241) - Janovická poustevna - Janovice v Podještědí - Lemberk (pod zámkem neznačená cesta podél bývalého Pivovarského rybníku)  - Zdislavina studánka - Markvartický rybník – Jablonné v Podještědí

17 km, nenáročná trasa

Jablonné v Podještědí

Navštivte vyhlídkou věž a Baziliku minor Sv. Vavřince a sv. Zdislavy, projděte si zrekonstruované náměstí s krásným morovým sloupem.

Dubnice
Původně zemědělská obec, která se historicky orientovala i na cestovní ruch (nedaleko Hamru na Jezeře).

Janovická poustevna
Na žluté turistické značce nedalo od silnice se nachází poustevna, do které se po zrušení klášterů uchýlili dva mniši z nedalekého Jablonného. Sbírali byliny, dělali masti a hojivé lektvary, učili v místní škole a modlili se.
Na skále nad poustevnou nechali dle kronik vztyčit kříž, jako památku na tragickou událost v době prusko-rakouských válek. 

Lemberk

Zámek na návrší nedaleko Jablonného v Podještědí byl původně gotickým hradem vystavěným Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy.  Postupně vystřídal řadu majitelů a v polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Raně barokní úpravy provedli Bredové v 17. století. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

Zdislavina studánka
Místo spojené s legendou sv. Zdislavy, nedlouho po její smrti se stala poutním místem.


Jablonné v Podještědí