Půjdem spolu do betléma...

Chcete-li si vychutnat tu pravou vánoční atmosféru dokreslenou tradičními vánočními trhy, vůní svařeného vína, pečených kaštanů a mandlí, vydejte se v adventním čase do Libereckého kraje.

Ve Frýdlantě v Čechách můžete obdivovat jesličky s 180 figurkami lidí a zvířat, z čehož je 130 pohyblivých. Srdcem tohoto mechanického betlému je hodinový stroj a provazové šňůry. Betlém, který vytvořil Gustav Simon (1873–1953), je vystaven v dřevěném podstávkovém domku č. 356, kde jeho tvůrce strávil velkou část svého života. Na stavbě jesliček pracoval více než 60 let. V podkroví domku je možné navštívit expozici, věnovanou historii, rekonstrukci a restaurování Frýdlantského betlému. Frýdlantský betlém je možné navštívit o vánočních svátcích denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00.

Největší skleněný betlém stojí v Liberci na náměstí před radnicí. Je součástí Crystal Valley Boxu, což je více než šestimetrová prosklená vitrína, která představuje skleněný betlém z Železného Brodu od pana Sochora. Celou expozici doplňují perličkové vánoční ozdoby z Rautisu v Poniklé a foukané ozdoby z libereckého Glassoru. Skleněný betlém z Křišťálového údolí tu bude až do 28.12.2019.

Pokud si chcete vychutnat adventní náladu v zasněžené krajině, můžete se vydat do Kryštofova Údolí, kde pod širým nebem stojí venkovní betlém Josefa Jíry. Skvost dlouhý 16 metrů najdete v centru obce, naproti hostinci „U Svatého Kryštofa“. Stojí tu však pouze od začátku adventu do Tří králů. Vejdete-li i do hostince, neprohloupíte. Můžete tam totiž objevit více než dvě desítky originálních dřevěných, keramických, papírových a jiných betlémů. Nejstarší pochází už z roku 1846. Raritou je pak cikorkový, část tyrolského betlému Franze Pohla nebo polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu. V půdních prostorách nad muzeem najdete expozici s vánočními artefakty, historickými hračkami a výstavu o historii obce. Muzeum je ve vánoční době otevřeno denně od 13:00 do 16:00, a to do 1. ledna 2020 včetně.

Během putovaní za betlémskou hvězdou byste určitě neměli vynechat Železný Brod. Ve zdejším Minimuzeu betlémů najdete na šest desítek betlémů. Vystaveny jsou betlémy figurkové, korálkové, malované na skle, z dutých trubic, z rytého a broušeného skla i hutní betlém. Jedná se o největší sbírku tohoto druhu v České republice.

Městské muzeum v Mimoni připravilo velkou rodinnou interaktivní výstavu „za dlouhých zimních večerů“ z dob dávno minulých. Návštěvníci se zde seznámí se starými zvyky a obyčeji zimního období a dozví se, proč je lidé vykonávali, čemu věřili, ale také jak se děti a dospělí bavili. Na výstavu můžete zajít až do 31.12.

Celá kolekce betlémů se návštěvníkům nabízí v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Nejpozoruhodnějším skvostem je mechanicky ozvučený betlém pocházející z let 1883–1913. Vytvořil jej druhý z bratrů Metelků – Jáchym (1853–1940). Všech 142 pohyblivých figurek je poháněno přes jediné závaží. Zbylá tři závaží slouží pouze ke zvukovým efektům. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle 8:00 – 12:00 a 13:00-16:00.

Pokud se rozhodnete porovnat „metelkovský rukopis“, zastavte se ještě ve Vysokém nad Jizerou. Jedním z exponátů Vlastivědného muzea je pohyblivý betlém kováře Jana Metelky (1855–1924), jinak též zvaný Kovárenský betlém. Příběh Svaté rodiny zde představuje 200 postav, z nichž polovina je pohyblivých. Kromě metelkovského betlému uvidíte i další betlémy ze sbírek muzea (pohyblivé, kostelní, papírové i vyřezávané).

Ve Vysokém nad Jizerou můžete navštívit i pohyblivý betlém Františka Josefa Vodseďálka, vytvářený od roku 1916 do 1933. Betlém je osazen 33 pohyblivými skupinami a více jak 100 figurami. Roku 2001 jej opět vystavil synovec tvůrce ve Staroveské čp. 199.

V části Vysokého, ve Staré Vsi čp. 19, se nachází celoročně přístupný pohyblivý betlém, vyrobený Petrem Slavíkem (1898-1983). Betlém měří na délku přibližně čtyři metry a obsahuje kolem sta figurek, z nichž 21 je pohyblivých. Betlém je možné navštívit po dohodě s majiteli.

Na tradiční výstavu betlémů především z Podkrkonoší a Českého ráje s bohatou nabídkou vánočního zboží můžete vyrazit do Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou. Výstava je otevřena od do 6.1.2020. 

Výstava řezaných betlémů ze sbírek muzeí v regionu a ze sbírek soukromých sběratelů i díla současných tvůrců je připravena v rámci výstavy Pospěšte pastýři k Betlému, kterou až do 10.1.2020 pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově v Kamenářském domě.

Nenechte si ujít ani adventní prohlídky na hradech a zámcích. Letošní vánoční prohlídky na zámku Grabštejn vás zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů. V předvánočním čase si i letos budete moci prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Prohlídky se konají o víkendu 14. – 15. a 21. – 22.12.2019 vždy od 10:00 do 14:00.

Původní historické betlémy budou také součástí vánočních prohlídek na zámku Sychrově. Čekají na vás vánočně vyzdobené zámecké interiéry, doplněné o vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami. Vánoční prohlídky probíhají od 27.12. – 31.12. vždy v 10.15, 11.30, 12.45 a 14 hodin.

Ještě do neděle 15.12. máte možnost navštívit tradiční adventní prohlídky – Vánoce u „pana nadlesního“ na zámku Zákupy, které připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati neopomene výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude však chybět ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni, ani návštěva vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

Přejeme Vám krásný a požehnaný adventní čas…


Kryštofovo Údolí