Krajinou Gustava Leutelta

Pěší výlet vás provede krajinou Jizerských hor mezi Janovem nad Nisou a Dolním Maxovem.

Start výletu

Zastávka MHD Janov nad Nisou, pošta
Z centra Jablonce nad Nisou autobusem MHD (linka 101) směr Janov nad Nisou, některé spoje jedou až do Bedřichova.

Trasa výletu

Zastávka MHD Janov nad Nisou, pošta - Malý Semerink - Severák - Rozhledna Slovanka - Naučná stezka Gustava Leutelta - Dolní Maxov - Železniční stanice Josefův Důl

Cíl výletu

Železniční stanice Josefův Důl
Odjezd vlakem do Smržovky, tam přestup na vlak do Jablonce nad Nisou, směr Liberec

Délka trasy


Co je možné vidět cestou

Kostel sv. Jana Křtitele

Římskokatolický kostel byl postaven v letech 1809-1811. Od roku 1993 chráněn jako kulturní památka České republiky. U kostela sousoší sv. Jana Nepomuckého, kterému je zasvěcen. V sousedství kaple Bolestné Panny Marie, hřbitov a pomník obětem I. světové války. 

Severák

Vrchol (804 m) stejnojmenného významného lyžařského střediska v Jizerských horách. 

Rozhledna Slovanka

Nejstarší železná rozhledna v Čechách stojí na Seibtově vrchu už od roku 1887. Díky finančním příspěvkům od různých dárců byla v roce 2000 opravena a opět slouží veřejnosti. Současný název rozhledna nese po podnikové chatě, která na vrcholu kdysi stávala. Nabízí kruhový výhled na Jablonec nad Nisou, Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj. 

Naučná stezka Gustava Leutelta

V roce 2015 byla u příležitosti 155. výročí narození spisovatele a básníka Jizerských hor Gustava Leutelta (1860-1947) otevřena 11,3 km dlouhá naučná stezka, která nese jeho jméno a vede nejmilovanějšími místy jeho rodiště a nejbližšího okolí. Jeho nejznámějším dílem je Kniha o lese, která vyšla v roce 2010 v českém překladu. Kromě toho je Gustav Leutelt autorem pěti románů, několika básní, povídek a vlastivědných studií. 

Muzeum místní historie

V muzeu, které najdete nedaleko josefodolského vlakového nádraží, se máte možnost seznámit s historií místních obcí a jejich okolí. K vidění jsou také lokální sklářské výrobky a praktické ukázky z dřívějšího života v Jizerských horách. Součástí muzea je i expozice věnovaná významným osobnostem kraje, v čele se spisovatelem a někdejším ředitelem muzea Gustavem Leuteltem. 

Janov nad Nisou