S rodinou za poznáním

Chystáte se na výlet se svými dětmi a nevíte, kam vyrazit? Spojte pěší výlet v přírodě se zábavou a poučením a vydejte se na některou z naučných stezek v Libereckém kraji.

Budete-li na Českolipsku, dětem se určitě bude líbit naučná stezka „Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“. Společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou se ocitnete ve světě Čtyřlístku a navštívíte zajímavá místa okolo Blaťáku (Máchova jezera). Celá trasa naučné stezky je vedena po žluté turistické trase (cca 15 km), převážně po lesních cestách a je vhodná pro horská kola a terénní kočárky. V letních měsících si trasu můžete zkrátit pomocí lodní dopravy či výletního vláčku.  Procházku po naučné stezce můžete spojit s návštěvou Muzea Čtyřlístku v Doksech. K naučné stezce obdržíte v Infocentru Doksy nebo v muzeu Čtyřlístku brožurku - průvodce, který je opět bohatě ilustrován Jaroslavem Němečkem a v němž najdete soutěžní otázky, omalovánky a řadu zajímavostí. Ti, kteří splní všechny úkoly, dostanou v muzeu čtyřlístkovskou odměnu.

http://muzeum.mksdoksy.cz

Jizerských horách vás pozveme do Bedřichova na „Mravenčí stezku“. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo na Prezidentské chatě. Délka stezky je 1,5 km. V informačním centru si nezapomeňte vyzvednout soutěžní leták, za správně vyplněnou tajenku dostane každý výletník v cíli odměnu. Mravenčí stezka s 15 dřevěnými sochami zvířat, typickými pro Jizerské hory, seznamuje s jejich životem a zajímavostmi místních lesů. Na Královce pak děti čeká velké moderní hřiště.

www.bedrichov.cz

Krkonoších byste určitě neměli vynechat interaktivní harrachovskou „Včelí naučnou stezku hraběte Jana Harracha“, která bude bavit děti i dospělé. Na 3,5m dlouhé stezce s 11 zastaveními na vás čekají zajímavé informace o životě včel a včelařů, uvidíte i úly, a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami. Všechny stanoviště zdobí typická krkonošská květena. Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži. V cíli samotné stezky, tj. v Pensionu Renata, budete otestováni otázkou ze života včel. Pokud správně odpovíte, dostanete čestné absolventské razítko Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha.  

http://www.vcelistezka.cz/

Prožitková naučná stezka se 17 zastaveními o celkové délce 3 km čeká na malé i velké návštěvníky v Českém ráji, v okolí Sedmihorek. Na každém zastavení Dětské lesní naučné stezky Sedmihorky je pro vás připraven nějaký úkol či hádanka. Děti si zde mohou například zahrát na dřevěný xylofon, zahrát si na zvířátka, obkreslit si listy stromů a další. Okružní trasa vede okolím kempu, kde si také můžete koupit průvodce naučnou stezkou, do kterého si děti píší a kreslí, co cestou viděly a dělaly.

http://www.cesky-raj.info 

Bedřichov