Tanvald

Město Tanvald leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, na soutoku řek Kamenice a Desná. První písemná zmínka o dřevařské osadě Tanvald pochází z poloviny 16. století, osada tehdy patřila pod obec Smržovku. Samostatně existuje Tanvald zhruba od začátku 17. století.

Místní obyvatelé pěstovali len a vyráběli lněnou přízi, později se v Tanvaldě začala zpracovávat i další textilní surovina - bavlna. V roce 1828 zde byla postavena první strojová přádelna bavlny, která využívala pohonu vodním kolem. Rozvoj bavlnářského průmyslu způsobil rychlejší osídlování Tanvaldska. Dalšímu rozmachu pomohlo vybudování státní silnice mezi Libercem a Trutnovem v letech 1847 - 1850. V roce 1848 se Tanvald stal samosprávným a soudním okresem, podléhajícím okresnímu hejtmanství v Liberci a od roku 1868 nově zřízenému okresnímu hejtmanství v Jablonci.

Zajímavostí Tanvaldu je, že historické začátky české televize a její zkušební provoz se váží k Tanvaldské továrně, kde se televizní programy vysílaly z jednoho konce továrny na druhý. V bývalé firmě Palme - Stumpfe se v průběhu II. sv. války prováděly pokusy s přenosem obrazu. Po válce zde pokračovali čeští vědci na vlastní koncepci televizní techniky. Ve zdejších sklárnách byly vyráběny i první skleněné baňky pro televizní obrazovky. Počátkem roku 1948 mohli novináři sledovat živý přenos řečníka a estrádního pořadu. 1. května 1953 bylo zahájeno první vysílání Československé televize.

Tanvald je přirozeným centrem života v oblasti pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Je také turistickým centrem východního cípu Jizerských hor, kam po celý rok přijíždějí stovky domácích i zahraničních návštěvníků. Vzhledem k horskému prostředí se největší oblibě těší pěší turistika, cykloturistika a lyžování.

mail

Tanvald

Palackého 359, Tanvald, 468 41

Telefon:+420 483 369 511
E-mail:meu@tanvald.cz
Web:www.tanvald.cz