Roztoky u Semil

Obec Roztoky u Semil leží 10 km severovýchodně od Semil nedaleko Vysokého nad Jizerou.

Nejvyšším místem v obci je vrch Buč (652 m n. m.), odtud se terén svažuje k jihu a klesá do údolí Staroveského potoka a Vošmendy. Trvale zde žije 122 obyvatel.

První písemná zmínka o obci se datuje léty 1356 až 1360, kdy ji od kláštera v Hradišti získali Lemberkové. Náležela ke statku Jesenný, který byl roku 1813 spojen se semilským panstvím. Kdysi se zde těžila železná ruda, lidé se živili domácím tkalcovstvím, broušením skla, navlékáním korálků a zemědělstvím.

V Roztokách se nachází starý potoční mlýn s původním mlýnským zařízením. Veřejnosti je přístupný od května do září denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Zajímavostí je také socha Panny Marie v naději z roku 1760 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1777.

V blízkosti obce jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, nejvýznamnější krasový útvar Libereckého kraje. Poloha obce v Podkrkonoší je vhodná k turistice a také pro cyklisty, neboť oblast je protkána množství cyklostezek. Roztokami také prochází modrá a zelená turistická značka do Vysokého nad Jizerou a cyklotrasa č. 4173 do Jesenného. Milovníci sněhu si přijdou na své hned v několika nedalekých zimních střediscích - Vysoké nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov a další.

mail

Roztoky u Semil

Roztoky u Semil 99, Semily, 513 01

Telefon:+420 481 683 161
E-mail:ouroztoky@tiscali.cz
Web:www.roztokyusemil.cz