Nový Bor

Nový Bor je malebné městečko ležící na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí - Českého středohoří a Lužických hor. Rozvoj města byl v minulosti úzce spjat s rozvojem sklářského průmyslu. V současné době vábí turisty z celého světa množství malých sklárniček, ve kterých mohou na vlastní oči vidět výrobu foukaného, malovaného, broušeného i rytého skla.

Nový Bor se nachází na severu Čech, pod horou Klíč v Lužických horách. Již samotný název města voní pryskyřicí a borovými lesy. Ten přívlastek „nový“ mu právem náleží, neboť se svými 250 lety nemůže soupeřit s mnohem staršími okolními městy, jako jsou Česká Lípa, Cvikov či Jablonné v Podještědí.

Základ dnešní podoby města byl dán již v roce 1783 plánem inženýra Emanuela Kleinwächtera. Díky jeho koncepci je Nový Bor dodnes nazýván městem zeleně a zahrad. 

Od začátků je město nerozlučně spjato se sklářskou výrobou především se zušlechťováním skla – malbou, rytím, broušením a zejména jeho vývozem. Přímo na náměstí Míru najdeme domy Bedřicha Egermanna, vynálezce červené lazury a podnikatele, který celý svůj život zasvětil sklu.

Sklářské muzeum s unikátními sbírkami, nově zrekonstruované v roce 1999, nabízí stálou výstavu o vývoji sklářské výroby na Novoborsku. Za zmínku stojí i kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, umělecky i technicky významná památka. Na třídě T. G. Masaryka v objektu č. 45 je jedinečný sál se stropními malbami (z dílny Josefa Navrátila), sloužící jako koncertní i výstavní síň.

Raritou města je Lesní hřbitov, založený roku 1909 přímo v lesním porostu, první svého druhu v tehdejším Rakousku – Uhersku. Mezi vzrostlými stromy jsou pak umístěny hroby i hrobky starých sklářských rodů. V měsíci květnu a červnu zde rozkvétají rododendrony a hřbitov se tak mění v rozsáhlou rozkvetlou zahradu. Na Lesním hřbitově najdeme i sedm hrobů popravených účastníků Rumburské vzpoury z roku 1918.

Díky členitému terénu je město vyhledávaným místem pro letní i zimní rekreaci, provozuje se zde pěší turistika, cyklistika a lyžování. Turisty láká řada příjemných a dobře značených stezek. Na Polevsku jsou vybudovány lyžařské vleky, slalomový svah a v nedalekém okolí lyžařské běžecké okruhy. Po celý rok je možné využívat sportovní halu, v letních měsících koupaliště, tenisové a volejbalové kurty.

I okolí Nového Boru nabízí návštěvníkům mnoho atrakcí: přírodní koupaliště ve Sloupu, lyžařský areál v Polevsku s vleky a běžeckými tratěmi, skalní hrad Sloup, unikátní přírodní výtvor Panská skála (Varhany) na Práchni, Havraní skály mezi Radvancem a Novým Borem a v neposlední řadě přírodní rezervaci Klíč s kamenným mořem.

Tip pro Vás: Audiostezka „Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru“: http://www.novy-bor.cz/cz/zivot-ve-meste/virtualni-prohlidka-audio-stezka/virtualni-prohlidka-audio-stezka/audio-stezka-po-stopach-sklarskeho-remesla/

mail

Nový Bor

Nový Bor, 473 01

Telefon:+420 487 726 815
E-mail:tic@novy-bor.cz
Web:www.novy-bor.cz