Josefův Důl

Obec Josefův Důl leží severovýchodně od Jablonce nad Nisou, v údolí horního toku řeky Kamenice. Dalšími obcemi patřícími pod Josefův Důl jsou: Karlov, Antonínov a Dolní Maxov.

Obec Josefův Důl leží v srdci Jizerských hor v malebném údolí řeky Kamenice. Založen byl roku 1701 hrabětem Des Fours. Dnes jsou jeho součástí dříve samostatné obce Dolní Maxov, Antonínov a Karlov. Společně zabírají území o rozloze 22 km2 s přibližně 900 obyvateli. V minulosti byla tato oblast významným sklářským centrem, v současné době se však orientuje především na turistický ruch.

Josefův Důl se nachází 120 km od Prahy, tedy zhruba 1,5 hodiny jízdy autem. Dopravní obslužnost obstarává vlak, který zajíždí přímo do centra a jímž za půl hodiny dojede do Jablonce nad Nisou a Tanvaldu a za hodinu do Liberce. Dominantou obce je novogotický kostel Proměnění Páně postavený v roce 1865. Nedaleko kostela se v budově bývalé školy a dnešní knihovny nachází Muzeum místní historie, které Vás ve třech místnostech seznámí s nejdůležitějšími momenty minulosti i přítomnosti Josefova Dolu. Nad kamenickým údolím byla v letech 1976 – 1982 vybudována největší přehrada Jizerských hor zadržující přes 20 mil. m³ pitné vody. Nejen na její boční hráz, ale i na celé údolí je krásný pohled z kamenné vyhlídky Čertovy kameny v části obce Peklo. Další významnou památkou je kaple Navštívení Panny Marie na Karlově. Pokud by Vás zajímaly další podrobnosti o obci, můžete si projít Naučnou stezku Gustava Leutelta.

V Josefově Dole se nachází základní a mateřská škola, lze využít i služby rodinného centra Aura. V centru obce naleznete ordinaci praktického lékaře pro dospělé. Obec také nabízí péči o seniory v domě s pečovatelskou službou.

Obec je výchozím místem pro pěší, cyklistické i lyžařské výlety. Oblíbenými turistickými cíly jsou například vodopády na řece Jedlové, Protržená přehrada, památník sklářství na Kristiánově či některá z mnoha rozhleden rozesetých po vršcích Jizerských hor. Přímo v centru obce se nachází sportovní areál s tenisovými a volejbalovými kurty a fotbalovým hřištěm. V Josefově Dole a nejbližším okolí najdete několik lyžařských sjezdovek pro zkušené i začínající lyžaře.  V obci funguje i sportovní oddíl TJ Jiskra a sbor dobrovolných hasičů.
Josefův Důl je ideálním místem nejen pro letní či zimní sporty, ale nabízí i četné možnosti kulturního vyžití. Aktivní divadelní spolek uvádí v místním divadle několikrát ročně představení svá i spolků z okolí a každý květen pořádá Krajskou postupovou přehlídku venkovských divadelních souborů Josefodolské divadelní jaro. V kostele se konají vánoční koncerty a koncerty vážné hudby. Mezi další akce patří závody automobilových veteránů, pálení čarodějnic, dětský den, maškarní bál, mikulášská besídka, vánoční setkání seniorů nebo adventní zpívání s trhy.
Budeme velmi rádi, když Josefův Důl navštívíte, a věříme, že budete spokojeni.

mail

Josefův Důl

Dolní Maxov 218, Josefův Důl, 468 44

Telefon:+420 483 381 096
E-mail:podatelna@josefuvdul.eu
starosta@josefuvdul.eu
Web:www.josefuvdul.eu