Chotyně

Obec Chotyně leží severovýchodně od Liberce, nedaleko hranic se SRN. Nachází se na východním okraji Lužických hor. Obec se skládá ze dvou katastrálních území - Grabštejn a Chotyně.

Ve středověku bývala Chotyně typickou zemědělskou vsí. Založili ji pravděpodobně němečtí kolonisté, které ve 13. století do řídce osídleného kraje pozvali Přemyslovci. První historické zmínky o vesnici tomu odpovídají, je zmiňována na počátku 14. století. V 17. století docházelo na Hrádecku k doplňování rozvíjejících se měst německým obyvatelstvem. Útlak českého obyvatelstva vyvrcholil několika selskými povstáními. Podobně jako v celém okolí se i v Chotyni těžila železná ruda a v 19. století hnědé uhlí. Novodobá historie obce se datuje od roku 1990 po odtržení a osamostatnění se od Hrádku nad Nisou.

Chotyňskou zajímavostí je silný železitý pramen s obsahem hořčíku, vápníku a sodných solí, který je silně okrově zbarvený. Pramen dal vzniknout malým lázním, které zde fungovaly v letech 1890 až 1926. Dnes je Chotyně místem pro klidnou dovolenou a výborným výchozím bodem pro výlety do Lužických hor.

Chotyně

Chotyně, 463 34

Web:www.mschotyne.cz