Bradlecká Lhota

Bradlecká Lhota leží asi 7 km jižně od Lomnice nad Popelkou, na rozmezí Českého ráje a Podkrkonoší. Prochází tudy i geologický zlom mezi Českou tabulí a horninami Podkrkonoší.

První zmínka o obci pochází z roku 1395, přičemž založena byla při velkém osídlování Čech kolem roku 1200. V té době byla uváděna pod názvem Hrnčířská a teprve v soupisu majetku Jiřího z Valdštejna z roku 1533 se zmiňuje jako Lhota Bradlecká. Valdštejnům patřila Lhota až do roku 1624, kdy ji Albrecht z Valdštejna daroval jezuitské koleji v Jičíně. Od té doby byla součástí milíčevského panství. V roce 1841 ji kníže Rohan připojil k lomnickému panství. Největšího hospodářského a kulturního rozmachu dosáhla obec na přelomu 19. a 20. století.

V obci Bradlecká Lhota se dochovaly některé pozoruhodné objekty. Mezi nejstarší patří bývalý roubený mlýn čp. 41 z roku 1568 a někdejší rychta čp. 2 z roku 1681. Lidovou plastiku tu zastupují práce rolníka J. Zemana ze Žernova - sousoší Korunování Panny Marie a plastika Panny Marie s reliéfy světců, oboje z roku 1850. Několik domů z 19. století má vyřezávané lomenice.

Bradlecká Lhota je mimo jiné známa tím, že okolní pole jsou bohatým nalezištěm polodrahokamů, především achátů. V potoce lze nalézt krásně zbarvené české granátky.

Pro svou zajímavou polohu a snadné spojení je vyhledávána jako rekreační místo. Okolí nabízí mnoho atraktivních míst k pěším výletům i cykloturistice.

mail

Bradlecká Lhota

Bradlecká Lhota 74, Železnice, 507 13

Telefon:+420 481 672 423
E-mail:obec@bradleckalhota.cz
Web:www.bradleckalhota.cz