Blíževedly

Obec Blíževedly najdeme asi 6 km severovýchodně od Úštěku, na cestě mezi bývalými hrady Ronovem a Hřídelíkem.

Blíževedly patří mezi poměrně staré obce, vyrostla v místech pravěkého sídliště. Prvotně se jednalo o obec královskou, později byly Blíževedly darovány biskupství pražskému. V roce 1292 bylo obci uděleno pražským biskupem Tobiášem z Bechyně tržní právo a Blíževedly byly povýšeny na městečko. Svůj znak však mají až od roku 1685.

Rozvoj Blíževedel zabrzdily především války. Město bylo dobyto husity pod vedením Jana Roháče z Dubé a další utrpení čekalo na městečko v době 30tileté války. I přes rozsáhlé požáry v letech 1784 a 1859 se zde zachovaly dřevěné domy z 18. a 19. století.
Většinu zástavby v centru obce dnes tvoří pozdně empírové zděné domy, které byly postaveny po požáru v roce 1859. Na náměstí byl v roce 1714 postaven barokní morový sloup Nejsvětější trojice. Byl postaven na památku obětí morové epidemie, která Blíževedly postihla v roce 1713.

Blíževedly leží na rozhraní Českého středohoří a Máchova kraje. Nedaleko obce se nacházejí Holanské rybníky, o něco vzdálenější je známé Máchovo jezero. Tato místa lákají zejména v letních měsících příznivce vodních sportů. Celé České středohoří nabízí široké možnosti pro turisty a milovníky přírody.