Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou je významným turistickým střediskem západních Krkonoš. Leží v malebném údolí, jehož dominantu tvoří panorama Lysé hory a Kotle, který se vypíná až do výše 1 434 m. Město je východiskem do mnoha zajímavých míst Krkonoš, jako je Hlídka na Stráži, Huťský vodopád, Dvoračky nebo pramen Labe.

Zmínky o osídlování oblasti pocházejí již z poloviny 16. století. První obyvatelé zde těžili dřevo, měď, olovo a stříbro. O něco později se obyvatelé začali věnovat ručnímu tkalcovství. V 19. století bylo domácí tkalcování vytlačeno tovární výrobou. Známá je i zdejší sklářská tradice. Sklárny byly v Rokytnici v provozu již v 16. století. Pracovala zde i známá rodina sklářů - Schürerové. Rozvoji průmyslu pomohlo i vybudování železniční trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou, jež byla slavnostně otevřena 7. 12. 1899.
Roku 1903 byla ve středu města postavena secesní radnice s 37 m vysokou věží (nyní přístupnou veřejnosti), v sedmdesátých letech 20. století byla zrekonstruována. Po druhé světové válce v Rokytnici nadále pokračovala textilní výroba. Město ale začalo postupně nabývat stále většího významu jako oblíbené sportovní a rekreační centrum.

V zimě zdejší terény poskytují výborné podmínky pro sjezdové lyžování i velké množství běžeckých tras.
Letní Rokytnice nabízí nepřeberné množství značených turistických stezek a cykloturistických tras.
Turisté zde najdou všechny typy služeb od půjčoven kol a lyží po sportovní a zábavní centra.

Všechny tyto možnosti činí z Rokytnice ideální místo pro strávení aktivní dovolené.