Hřensko

Hřensko je pohraniční obec ležící severně od Děčína. Nachází se na pravém břehu Labe v hlubokém údolí při ústí říčky Kamenice.

První písemná zmínka pochází z roku 1475. Z původní vorařské krčmy se rychle rozvíjela osada. Díky strategicky výhodné poloze na řece Labi vzrostl v 17. století význam Hřenska jako obchodního střediska.

Od 19. století se v Hřensku rozvíjel cestovní ruch podporovaný majitelem panství Edmundem Clary - Aldringenem. Budovaly se stezky, lavičky, mostky a vyrůstaly hotely. Ubytovací zařízení tvoří i dnes většinu zástavby. Ve 30.letech 19.století byla upravena stezka z Hřenska na Pravčickou bránu. Po válce turistický ruch slábl, oživení nastalo po rekonstrukci soutěsek v roce 1964. V minulosti, v letech 1825, 1890 a v roce 2002 zasáhly obec katastrofální povodně. Povodňové značky můžeme nalézt na hotelu Labe.

Hřensko je oprávněně nazýváno vstupní branou do Čech. Je důležitým východiskem pro výlety do blízkého i vzdáleného okolí Českosaského Švýcarska. Dnes je toto území chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Obec má také jeden primát v rámci České republiky. Na Labi se zde nalézá nejnižší místo ČR s nadmořskou výškou pouhých 115 metrů.
mail

Hřensko

Hřensko, 407 17

Telefon:+420 412 554 021
E-mail:urad@hrensko.cz
Web:www.hrensko.cz