Vrchlabí

Město Vrchlabí leží uprostřed horského masivu Krkonoš a je považováno za jednu z jeho vstupních bran. Rozkládá se na řece Labi a je prvním a zároveň nejseverněji položený městem na jeho toku.

Pravděpodobně již před rokem 1300 vzniká na území města první osada českého jména Wrchlab. První písemná zmínka o Vrchlabí pochází z roku 1359. V 16. století získal panství Kryštof Gendorf, který v roce 1533 dosáhl povýšení osady Vrchlabí na město.

Stavební dominantou města je renesanční zámek, dále děkanský kostel svatého Vavřince, klášterní kostel s. Augustina a několik historických roubených domů přímo v centru města. V budově barokního kláštera se bude po rekonstrukci nacházet nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. V okolí města je množství přírodních památek a vyhlídek do širokého okolí. 

V Regionálním turistickém informačním centru nabízí dětem několik zábavných hledaček a kvízů s pokladem či odměnou na konci, nebo stezky s tajuplným příběhem. Znalce historie potěší v letních měsících prohlídky památek s průvodcem, a to v českém, německém či anglickém jazyce. 

Velice dobrou dopravní obslužnost doplňují v létě Krkonošské cyklobusy, jejichž linky se ve Vrchlabí křižují a mohou vás tak dopravit téměř v rámci celého regionu. Vrchlabí protíná Labská cyklostezka. V zimě si každý jistě vybere z pestré nabídky vyžití – najdete zde skiareály vhodné pro rodiny s dětmi i zdatné lyžaře, běžecké tratě, a dokonce i závodní běžecký areál s umělým osvětlením a zasněžováním. Výhled na Ještěd, nebo do Podkrkonoší je jedinečný z kamenné rozhledny Žalý, na kterou nemusíte šplhat, stačí využít lanovku, která vás z Herlíkovic vyveze téměř až k prvnímu schodu.