Hvězdárna Benátky nad Jizerou

Pozorování oblohy v hvězdárně v Benátkách nad Jizerou je možné po dohodě s pracovníky.

V roce 1956 založil pan Břetislav Veselý astronomický kroužek v Benátkách nad Jizerou. Se skupinou nadšených školáků se scházel v zámeckém parku a noční oblohu sledovali vlastní rukou vyrobeným dalekohledem. Později dostali pro svou činnost dalekohled Binar (dosud používán), který sice nepředčil svým zvětšením hodnoty stávajícího přístroje, ale byl příjemnou změnou pro pravidelná pozorování. V šedesátých letech začal pan Veselý prosazovat myšlenku o výstavbě hvězdárny v našem městě, což se po nejednoduchém vyřizování nakonec podařilo. Nejvíce pomohl argument o pobytu dánského astronoma Tychona Brahe na zámeckém dvoře na konci 16. století, který se zde setkal s dalším velikánem a rakouským kolegou Johannesem Keplerem.

V polovině 70. let 20. století byly zahájeny přípravy a samotná stavba. Konstrukce kopule byla převzata z rokycanské hvězdárny. Pod její opláštění byl umístěn kvalitní zrcadlový dalekohled od firmy Carl Zeiss Jena. 24. června 1980 se slavnostně přestříhla páska před nově otevřenou hvězdárnou, která tak umožnila další rozvíjení činnosti mládežnického kroužku. V roce 1995 pan Veselý předal funkci Radovanu Kováčovi, který se nyní stará spolu se svými kolegy o nové zájemce noční oblohy a návštěvníky hvězdárny.

Vybavení: Carl Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250

Carl Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250 je zrcadlový dalekohled. Čísla udávají průměr primárního zrcadla / ohniskovou vzdálenost v milimetrech. Ve výbavě je několik okulárů, které umožňují různá zvěšení. Součástí dalekohledu jsou i filtry na bezpečné pozorování Slunce. Celý dalekohled je upevněn na paralaktické montáži, která dokáže kompenzovat vliv otáčení zeměkoule a udrží tak dlouho pozorovaný objekt v zorném poli.

Binar

Binar je druhým, menším a starším dalekohledem hvězdárny. Jeho zvětšení je 25násobné. Má velké zorné pole a proto je vhodnější na sledování větších objektů (mlhoviny, hvězdokupy, komety, …).


mail

Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou, 294 71

GSM:+420 732 304 057
E-mail:hvezdarnabenatky@gmail.com
Web:www.hvezdarna-benatky.cz
Technické památky
ostatní technické památky