Krkonošemi na koních

Krkonošský národní park je výjimečným vysokohorským územím s nezaměnitelným reliéfem, množstvím řek hluboce zaklesnutých v údolích a vodopádů. I přes mnohdy vrtošivé klima, a možná i právě kvůli němu, je domovem mnoha jedinečných živočichů a rostlin. Krkonoše jsou též oblastí, kterou charakterizují dřevěné roubené domy a horské boudy s bohatou historií. A co může být lepšího, než se na tak rozmanité Krakonošovo panství podívat z koňského hřbetu?

Pro milovníky přírody je jízda na koních báječným způsobem, jak si vychutnat den na čerstvém vzduchu. V Krkonoších naleznete hned několik jízdáren s profesionálním přístupem a kvalifikovanými instruktory - průvodci, kteří vás naučí jak s koněm komunikovat a užít si tak vyjížďku nezapomenutelnou přírodou Krkonoš.

Farma HuculVítkovice

Horská Farma Hucul se nachází v úbočí svahu Janovy hory, v obci Vítkovice v západní části Krkonoš. Na 130 hektarech pastvin, jež sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni a vyjížďky do  terénu.

Bolkovský dvůr Rudník

Agrofarma Bolkovský dvůr se zabývá hlavně chovem ovcí, koní a Skotského náhorního skotu Highland, které se přes léto pase ve vysokých polohách Krkonošského národního parku na botanických lokalitách Modrý důl, Studniční boudy a Klínové boudy. Pro tuto práci cvičí a používá pastevecké psy Border collie. Farma je stanicí na jezdecké stezce, která vede přes východní Krkonoše směrem do Polska, nabízející možnost noclehu a ustájení koní, služby veterináře, dopravy atd.

Ekofarma U KotykůRoztoky u Jilemnice

Ekofarma se nachází na úpatí Krkonoš v nadmořské výšce 450 m, v těsné blízkosti města Jilemnice. Rodinná farma vznikla v roce 1992. Zabývá se ekologickým chovem masného skotu a chovem ovcí. Obhospodařuje 84 ha půdy, převážně pastvin, v nádherné nenarušené přírodě. Nabízí svým návštěvníkům projížďky na koních, v bryčce a v zimě na saních.

Turistická jízdárna-Stáj Teri - Horní Lánov

Jízdárna Teri se nachází v Krkonoších kousek od Vrchlabí. Nabízí vám projížďky na koních pro začátečníky i pokročilé, vodění dětí, skupin i jednotlivců. Děti se mohou seznámit kromě koní i s dalšími zvířátky, např. s divokým prasátkem, lamami, pávy, pštrosy, kozami a dalšími domácími zvířaty. Pro děti od 10 let pořádá letní tábory u koní.

Kněžická chalupaVrchlabí

Kněžická chalupa leží v nadmořské výšce 700 m n. m. mezi Vrchlabím a Beneckem uprostřed lesíků a pastvin. Je celoročně přístupná automobilem a parkovat lze přímo u objektu. Na Kněžické chalupě se nemusíte bát sednout na koně. Ten, kdo na koňském hřbetu nikdy neseděl, si může vyzkoušet, jaký je to pocit. Jsou zde koně, kteří jsou vybráni tak, aby vyhovovali začátečníkům, i pokročilým jezdcům. Protože jízdě na koni se nedá naučit za týden ani za čtrnáct dnů, provádí se spíš pouze informativní výcvik, jak by asi ježdění vypadat mělo. Vyjíždí se do nejbližšího okolí i do Krkonošského národního parku. Děti se určitě rády povozí na poníkovi. Všude Vás při Vašem seznamování s koňmi doprovázejí instruktorky, které rády poradí.  

Jezdecká stanice FormankaVítězná

Jezdecká stanice Formanka se nachází v osadě Nové domy, která je částí obce Vítězná, v malebné krajině Královédvorska. Je postavena u páteřní stezky, která vede z Horních Rakous přes Jižní Čechy napříč Českou republikou směrem přes kraj Pardubický, prochází krajem Královéhradeckým na pohoří Krkonoš, k hranici s Polskem a odtud až k Baltickému moři. Formanka nabízí vyjížďky na koních s průvodcem i bez průvodce po místních jezdeckých stezkách malebné podkrkonošské krajiny. Provoz je sezonní od června do září, v jiných termínech po dohodě.

Jezdecký klub Strážné sedloStrážné

 V jízdárně ve Strážném u Vrchlabí poznáte nejenom jak sednout na koně, ale i školu opravdové jízdy. Jezdecký klub Strážné Sedlo byl založen v roce 1998 a je nejvýše položeným jezdeckým klubem v České Republice. Jeho činnost je zaměřena na výuku mladých adeptů jezdectví v disciplínách military - závod všestrannosti, parkúr a závody pony. Od května do září nabízí vyjížďky na koních pro zkušené jezdce i výuku jízdy pro začátečníky.

U Šťastného kopýtkaVrchlabí

Malá rodinná stáj, která se nachází v  malebném městečku Vrchlabí v  Krkonoších. Zabývá se především chovem koní. Koně chová přirozeným způsobem v  režimu 24/7. Koně mají možnost volby, tzn. že si sami zvolí zda budou pobývat venku či nikoli. Takto chovaní koně jsou všeobecně houževnatí, odolnější, zdravější a určitě také spokojenější. Mezi další  aktivity patří nejen ustájení koní, ale také vodění dětí na poníkovi, jízdy na koních, vyjížďky, a spousta dalšího vyžití s  koňmi.

Jízdárna ALBA-Galant – Dolní  Lánov

Areál se nachází v Dolním Lánově asi 200 m od hlavní silnice.  Jízdárna nabízí jízdy na koni na lonži nebo na jízdárně, pro pokročilé jízdy do terénu, výuku dětí se členstvím v jezdeckém klubu - péče o koně a výuka jízdy, pro děti možnost svezení na dvou pony - pro velmi malé děti na madlech bez sedla, pastevní nebo boxové ustájení koní.

TJ KrakonošSvoboda nad Úpou

Areál se nachází v krásném prostředí Krkonoš. Nemusíte jezdit daleko od hlavní silnice, stačí přejet most z hlavní silnice č. 296 ve Svobodě nad Úpou a jste v úplně jiném světě. Areál je skvělým místem pro lidi, kteří hledají odpočinek a relaxaci. Zatímco Vaše děti budou jezdit na koni, můžete si v klidu vypít kávu. Rozmanitá krajina v okolí areálu poskytuje možnost ježdění po loukách a v rozlehlých lesích se značenými turistickými stezkami. Celoročně areál poskytuje hiporehabilitaci a hipoterapii.

Jezdecký klub No LimitsProstřední Lánov

Jezdecký klub nabízí výcviky a vyjížďky na koních, pastevní ustájení, jezdecký klub pro děti od 6 let a hiporehabilitace.  Koně jsou chováni tzv. pastevním chovem 24/7 to znamená, že jsou celoročně venku ve výběhu s možností úkrytu ve starém kravíně, který je k těmto účelům přímo upravený a o tom, kdy se schovají do stáje nebo kdy jdou ven se pást či si jen tak hrát nebo odpočívat si rozhodují sami. Mají možnost volby, protože oni sami vědí nejlíp, co je pro ně nejlepší. Ze zkušeností, které máme je to právě naopak, než by jim určil člověk.

A pro zkušené jezdce máme v Krkonoších několik hipotras, po kterých se můžete vydat sami se svým koněm a užívat si krkonošské přírody.

Vrchlabí