Poznejte hrad Valečov

Hrad Valečov tvoří jednu z dominant Českého ráje a je považován za jeden z našich nejkrásnějších skalních hradů. Najdete ho nedaleko města Mnichovo Hradiště, nad obcí Boseň. Během zimy je hrad otevřen o víkendech od 10.00 do 16.00 hodin, ve všední dny po telefonické dohodě.

Prohlídka zříceniny hradu Valečov je nevšedním zážitkem. Až k němu budete přicházet, získáte dojem, že doslova vyrůstá ze skal. Jeho podoba byla totiž silně ovlivněna pískovcovými skalami v nichž byl částečně vytesán a z části vystavěn.

První písemná zmínka o jeho majitelích je z let 1316 – 1318. Zděné základy na čtyřech skalních blocích pocházejí z období kolem roku 1450 a obklopoval je parkán (hradba), hospodářský dvůr a dvě podhradí.

Vstupní expozice hradu vám představí výstavku archeologických nálezů ze sbírek muzea v Mladé Boleslavi.

V blízkosti hradu stojí za návštěvu skalní světničky, jejichž původními obyvateli už byli lidé hradištní v 8. až 10. století. Od roku 1866 tam pak dočasně sídlili chudí lidé.
 
I hrad Valečov si vybrali filmaři k natáčení známých pohádek a filmů. Například se zde natáčela pohádka RumplCimprCampr, Dešťová víla, Lotrando a Zubejda nebo filmy Poklad hraběte Chamaré či Slavné historiky zbojnické.

www.bosen-obec.cz