Do Vesce za filmem a pohádkou

Vesec u Sobotky je krásná, klidná vesnička s nádhernými ukázkami lidové architektury. Nejen z tohoto důvodu se stává čím dál častějším cílem turistů. Vesec totiž patří k vesnicím, které jsou, dá se říci, pravidelně vyhledávány filmaři. Pojďte se s námi podívat na místa a domy, kde se natáčelo tolik krásných filmů a pohádek.

Mezi nejznámější a divácky nejoblíbenější filmy natáčené ve Vesci patří zajisté film Jak dostat tatínka do Polepšovny, Jára Cimrman ležící, spící nebo pohádka S čerty nejsou žerty. Právě zde např. Cimrman vyučoval v obecné škole (čp. 7) a zde i skončil svůj bohatý a pestrý život v muzeu peří (čp. 19).

Vesecká hasičská zbrojnice a náves posloužily zase ve filmu Jak dostat tatínka do Polepšovny, a také sem jezdil Vašek s tátou nakupovat do obchodu se smíšeným zbožím (čp. 7).

A vzpomínáte na Petra Nárožného, jak si přišel s vojáky pro Petra Máchala (Vladimír Dlouhý) k babičce v pohádce S čerty nejsou žerty a strhla se bitka? I tato scéna se tu natáčela, konkrétně v čp. 17 a 18.

Pokud začneme ale od začátku, již v roce 1948 zde byl natáčen film Léto, podle divadelní hry Fráni Šrámka, kde se objevují záběry z čp. 7 a 15, z návsi a blízkého okolí. Dalším celovečerním filmem byla ve stejném roce veselohra Vzbouření na vsi, kde se celý děj odehrával přímo ve vesnici.

Po delší přestávce si v roce 1973 prostředí pro svůj film Přijela k nám pouť zvolila režisérka Věra Plívová-Šimková.

V roce 1979 tu vznikl ještě film Johánes (německá filmová společnost) a povídka na motivy Boženy Němcové V zámku a podzámčí (scéna, kdy se kníže s kněžnou jedou podívat na Jeníčka z Jesenice).

Rok 1983 byl velmi rušný. Na jeho počátku se zde natočila bakalářská povídka Psohlavci v čp. 4, 9 a 16, dále film Před bouří a režisér Otakar Vávra zde točil pro svůj film Komediant.

Rok 1994 přinesl natáčení filmu Haliny Pawlovské Díky za každé dobré ráno. Odtud je scéna příjezdu na svatbu na Podkarpatskou Rus v hluboké zimě. Dalo to dost práce – všude ležel sníh – v červenci!

A ze seriálů natáčených v dalších letech jmenujme například pohádkový seriál O ztracené lásce či Nemocnici na kraji města.

Sobotka