Kam se vydat v Českém ráji v zimě

I v zimním ročním období má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná zimní procházka spící přírodou či skalními městy vás dozajista nadchne, neboť vám umožní užít si příjemného klidu vzhledem k nižší návštěvnosti regionu v tomto období. Najdete tu ale i spoustu dalších možností ke sportování, zábavě i relaxaci…

Pokud není zima skoupá na sníh, lze provozovat řadu zimních sportů. Pro sjezdaře jsou lyžařské vleky snadno dostupné na Kozákově, na Táboře (Lomnice nad Popelkou) ve Struhách (Turnov), nad Líšným, v Semilech - Podmoklicích, v Koberovech na Hamštejně či v Nové Pace.

Při vhodném počasí najdete u Turnova, na Kozákově, na Kopanině, okolo Nové Paky i jinde běžecké stopy. Více než 50 km běžeckých tratí bývá upraveno u Lomnice nad Popelkou, kde jsou přístupné také skokanské můstky.

Bruslit se dá nejen na řadě kluzišť a krytých zimních stadionů (v Jičíně, Lomnici nad Popelkou a v Mladé Boleslavi), ale i na některých rybnících.

Poblíž města Semily mohou zájemci navštívit i jednu atraktivitu, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat.

K plavání můžete využít např. kryté bazény. Pro ty, kteří si chtějí odpočinout po zimních radovánkách, jsou v Českém ráji přístupné celoročně, o víkendech nebo připravidelných kulturních či zábavních akcích i další turistické atraktivity. Jsou to především téměř všechna muzea a galerie, některé z nich mají v zimním období otevřeno alespoň o sobotách a nedělích. Nabízí se možnost návštěvy Galerie Granát s ukázkami výroby šperků z českých granátů, nebo exkurze do některé z kamenářských dílen. Můžete také zajet do Železného Brodu, města se sklářskou tradicí, kde během Zimních sklářských pátků (listopad až březen) lze navštívit sklářskou školu, muzeum či soukromé firmy sklářů a sledovat zde předváděnísklářské výroby.

I na některých hradech a zámcích je mimo letní sezónu víkendový provoz. Na zámku Dětenice se konají o sobotách a nedělích zimní rytířské turnaje a celoročně také netradiční prohlídky při svíčkách. Podobně je o víkendech otevřen i hrad a zámek Staré Hrady s programem pro děti i dospělé. Celoroční provoz má i zámek Sychrov. Po telefonickém objednání je přístupná i zřícenina hradu Valečov.

Turnov