Bruslení – zábava na ledu v Krkonoších

Když se zimní krajina schová pod bílou duchnu a mráz zamkne vody řek a rybníků pod pevnou ledovou krustu, neznamená to pro turistické nadšence nic jiného, než že vymění jízdní kola za běžky, kecky za vyšší pevnou nepromokavou obuv či právě brusle a výpravy za poznáním přírodních krás mohou pokračovat.

Putování ztichlou, spící, zimní krajinou má své osobité kouzlo. Po něm pak posezení v příjemně vytopené hospůdce u sklenky grogu či svařeného vína má svůj zimní půvab. Svištění ledového vzduchu kolem uší a nedotčený panenský sníh na hladinách rybníků, odletující od špiček náčiní se stává drogou. Bruslit se dá prakticky na všech kvalitně zamrzajících vodních plochách. Těm, kteří pro své výlety využívají právě zamrzlých hladin řek či kanálů a k pohybu volí brusle, patří tato kapitolka s několika málo typy na vyžití tohoto druhu sportu v Krkonoších a jeho podhůří.

Nezapomeňte!

Nezbytným základem pro bruslařský výlet je vhodný led. Je prokázáno, že 5 cm led unese člověka, 7 cm je dostatečných pro bruslení a 25 cm unese osobní automobil. Tato čísla platí pro pevný led ve dnech, kdy teplota nevystupuje nad bod mrazu. Rozměklému ledu během oblevy se raději vyhněte. Pevnost ledu můžete vyzkoušet. Najdete si na břehu asi kilový kámen, vyhodíme jej do výšky a necháme dopadnout na led. Pokud nepropadne, můžete jej následovat. Je třeba mít na paměti, že led nebývá po celé ploše stejně silný. Při břehu, v blízkosti stavidel, výpustí, nebo naopak ústí vodních toků do rybníka, bývá slabší. Pozor musíte dávat na sněhem zaváté díry, které rybáři prosekávají, aby měly ryby dostatek vzduchu. Tyto pasti jsou obvykle vidět jako tmavší místo. Slabší led bývá pod mosty, i pod těmi, které se nad zamrzlou hladinou klenou ve značné výšce. Dobrým vodítkem pro bruslaře jsou zvuky, které led pod nohama vydává. Hlasité, zvonivé výstřely na velkých plochách jsou způsobeny pnutím ledu při změnách teploty a nemusíte se jich obávat. Naopak tiché, suché praskání při každém kroku a prasklinky, lemující dráhu brusle, by vás měly varovat a přimět k rychlé cestě na břeh. Bruslení je zábavou bezpečnou – při zachování opatrnosti a použití zdravého rozumu. Na výpravy by člověk neměl vydávat sám. A nyní už pojďme na led.

Venkovní kluziště

Nejvýše položené kluziště na Malé Úpě

V nadmořské výšce 1060 metrů si můžete zabruslit na Malé Úpě vedle sjezdovky Pomezky. Nejvýše položené kluziště v republice je osvětlené a nabízí tak i večerní bruslení. Pokud s sebou brusle nemáte, pomůže vám SkiMU půjčovna v centru Hořec. Tam zaplatíte také vstupné, které činí 130 Kč/dospělý, 100 Kč/dítě.

Informace o provozu: Kluziště Skiareál Malá Úpa

Nové městské kluziště ve Špindlu

Bruslení pod širým nebem si nově můžete užít i ve Špindlu. Městské kluziště, které je v provozu denně od listopadu do března, najdete na sídlišti Bedřichov u restaurace Artex. U kluziště nechybí drobné občerstvení, děti jistě potěší hokejové branky a ty nejmenší opěrné hrazdičky pro první sklouznutí. Zaparkovat můžete na jednom ze záchytných parkovišť, přímo u kluziště totiž staví Skibus. 

Informace o provozu: Kluziště Bedřichov

Když mrzne, až praští, připravují kluziště pro své kamarády a sousedy také nadšenci v Horní Branné, na Benecku, u Rýchorské boudy, nebo v Martinicích v Krkonoších. Pokud budete mít štěstí na zimní počasí a budete poblíž, můžete se sklouznout také, většinou za drobný dobrovolný příspěvek. 

Kluziště Rokytnice nad Jizerou – Pěvín

  • Kluziště je osvětlené a lze na něm bruslit i večer!
  • Velikost plochy je 33×15 metrů a kluziště je vhodné pro děti i dospělé, jak na volné bruslení, tak i pro lední hokej.
  • Jedná se o vynikající atrakci vhodnou ke zpestření monotónnosti týdenního lyžování.
  • Brusle a hokejky je nutno vzít s sebou, pro děti určitě doporučujeme přilbu (lze použít stejnou jako na lyže). Bruslení je na vlastní nebezpečí.
  • Fungování ledové plochy je podmíněno teplotami pod bodem mrazu, a tudíž je bez záruky!
Informace o provozu: Kluziště Pěvín Rokytnice nad Jizerou

Kluziště – bruslařská plocha Harrachov

Harrachov rozšířil svou nabídku služeb o další novinku a tou je venkovní bruslařská plocha, která se nachází v bezprostřední blízkosti budovy základní školy. Kvalita povrchu vždy závisí na počasí. Pokud nebude sněžit a bude dostatečně mrznout, bude v zimních měsících ledová plocha udržována tak, aby byla kvalitní co nejdéle.

Informace o provozu: Kluziště Harrachov   

Bruslení v hale

HC stadion Vrchlabí

Do hokejové arény prvoligového Vrchlabí můžete o víkendu nahlédnout a dokonce se svézt na prvotřídním ledě v rámci bruslení pro veřejnost. K dispozici je půjčovna, broušení bruslí, hrazdičky pro nejmenší i drobné občerstvení v automatech. 

Informace o provozu: HC Stadion Vrchlabí 

Zimní stadion Trutnov

Denně je pro veřejnost možnost bruslení na zimním stadionu v Trutnově. Jen pozor - v dopoledních hodinách se o ledovou plochu můžete dělit se školami či školkami. V rozpisu ledu je také stanoveno, kdy je vhodné dorazit s hokejkou. 

Informace o provozu: Zimní stadion Trutnov