Na běžky do okolí Polevska

Představte si tu krásu, kdy jedete zasněženou krajinou, nad hlavou vám svítí slunce, všude okolo je bílo. V slunci se třpytí sníh a vy běžíte v upravené stopě. Dva výřezy ve sněhu vedou lyže a ztrácejí se někde za horizontem. Ruce a nohy se pravidelně střídají. Pak se na rovince oběma rukama opřete do hůlek, pod kterými zapraská čerstvý prašan a odrazíte se. Perfektně to jede. Nic jiného než vy, vaše lyže a zimní krajina kolem. A klid. Výhledy na zasněžené vrcholky hor jsou teď úplně jiné než v létě. Tiše vzhlíží ze zimní inverze. Vidět je Klíč, Ještěd, Bezděz, Jedlová, Děčínský Sněžník a další kopce – to je běžkaření na Polevsku!

Na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk jsou v zimním období udržovány tratě  pro běžecké lyžování. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 - 626 metrů na hranici českolipského a děčínského okresu v krásné přírodě Lužických hor. Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještěd, Bezděz, Ralsko, Klíč, Jedlovou, Děčínský Sněžník a další kopce Lužických hor, Českého Švýcarska a Jizerských hor.

Zimní běžecké tratě vedou převážně po úzkých lesních cestách, místy po loukách s členitým terénem. Proto jsou trasy  určeny především pro lyžování klasickou technikou.

Upravované okruhy pro běžecké lyžování

Mapku upravovaných běžeckých tratí v okolí Polevska si můžete stáhnout z PDF přílohy tohoto článku.

Základní okruh kolem Medvědí hůrky: z Jedličné - Tannenbergu, křižovatka "u křížku" a "u buku", návrat na Jedličnou (cca 3 km, červený okruh na mapě)

Okruh kolem vleku a Polevského vrchu: z Jedličné - Tannenbergu, k vleku, dále po louce a dolů k prácheňské silnici, zpět nahoru přes Polevský vrch, kytlické pastviny, návrat na Jedličnou (cca 5 km, modrý okruh na mapě)

Okruh na Prácheň: z Jedličné přes Polevský vrch, přejezd silnice Polevské - Prácheň, kolem polevského lomu k vysílači na Prácheň a zpět na Jedličnou přes kytlické pastviny (cca 10 km, zelený okruh)

Okruhy do Okrouhlé: za prácheňskou silnicí jsou okruhy, které upravuje TJ Orel Okrouhlá - do Okrouhlé okolo hřiště Polevsko a na Prácheň (cca 5 km)

Kočárová cesta - Kočárovka: z Jedličné nástup pěšky cca 100 m po silnici na Kytlice (k závoře), Kočárovka, kolem Malého Buku a Medvědího Buku k závoře u svorské silnice a zpět stejnou cestou (cca 9 km) nebo po svorské silnici na Jedličnou s minimálním provozem aut (cca 7 km, modrá trasa)

Trasa na Prysk: z Jedličné přes Kytlici pastviny na neudržovanou silničku Polevsko Prysk do Horního Prysku (tam a zpět cca 6 km, upraveno při dostatečné sněhové pokrývce, modrá trasa).

Trasa z Jedličné ke Skalce: po zelené turirtické značce přes louku zadní cestou do Polevska do Nového Boru - Arnultovic nad Borskou Skalku (tam cca 3 km, upraveno nepravidelně při dostatečné sněhové pokrývce)

Okruh pro bruslení: Nástup bude možný z prácheňské silnice. Okruh povede po loukách a pláních  nad vlekem okolo Polevského vrchu k silnici na Prácheň (3 km).

Aktuální podmínky a plán údržby tratí najdete ve sněhovém zpravodajství z Polevska.

Přejeme Vám hezký výlet plný běžkařských zážitků.