Panoramatické výhledy z Masarykovy silnice

Původní lesní silničku stoupající údolím Jizerky z Jilemnice na Krkonoše, vybudovanou správou jilemnického panství v letech 1887–1897, nahradila horská silnice prezidenta osvoboditele T. G. Masaryka.

Byla otevřena 6. září 1936. Její význam byl strategický. Představovala dopravní tepnu pro výstavbu pohraničních opevnění a zásobování armády. Však také železobetonové „řopíky“ - vojenské bunkry - se v krkonošské přírodě uchovaly až do dneška. Serpentinami přes Dolní a Horní Mísečky silnička vystoupala na Zlaté návrší až do nadmořské výšky 1407 metrů. Silnice končí na Krkonoši nedaleko Vrbatovy boudy. Silný automobilový provoz si roku 1974 vynutil uzavření parkoviště na Krkonoši a ukončení osobní dopravy už na Horních Mísečkách.

V současné době silnici na hřebeny Krkonoš využívají cykloturisté a především pěší. Jezdí tu i hromadná doprava. Do autobusu nastoupíte na Horních Mísečkách. Asfaltová silnice končí na dohled od kultovní mohyly přátel sportovců Hanče a Vrbaty, obětí zimního běžeckého závodu z roku 1913 (letos uplynulo100 let). Dál pokračuje asfaltový chodník k prameni Labe.

Jilemnice