Vlakem za betlémy do Kryštofova Údolí

Romantická vesnice Kryštofovo Údolí je proslavená nejen stylovou lidovou architekturou, ale také spoustou zajímavostí - jako je např. Muzeum betlémů, soška čůrajícího voříška, orloj, Dům řemesel apod.

Jak dlouho půjdeme:
přibližně 2 km, https://mapy.cz/s/jagonazopo

Kudy se vydáme:
Liberec, nádraží ČD - vlakem do zastávky Novina - novinský viadukt - Kryštofovo Údolí.

Co cestou uvidíme:
Tenhle výlet doporučujeme především turistům, kteří chtějí utéct shonu doby a užít si pro změnu trochu klidu a nostalgie časů minulých. A hned na úvod musíme připustit, že jsme vás maličko oklamali. Nepojedeme totiž vlakem "jen" do Kryštofova Údolí, ale ještě o jednu stanici dál - do Noviny. Menší zajížďka se nám však opravdu vyplatí, protože kousek od vlakové zastávky Novina najdeme parádní 30metrový viadukt, který je zdejší atrakcí a jeho fotka nám v žádném případě nesmí chybět.

Od viaduktu se vydáme pohodlnou cestou, která postupně klesá do Kryštofáku, kam dorazíme po přibližně dvoukilometrovém putování.Tady už pak nebudeme vědět, kam se vydat dřív.

Čůrající voříšek

Ano, je to podivné, ale zrovna močící pejsek bude pravděpodobně jedním z našich prvních zdejších zážitků. Svérázná kašna voříška, který čůrá na patník, je nápadem místního patriota Martina Chaloupky, který se tak trochu inspiroval Bruselem.

Orloj
Po Praze a Olomouci je Kryštofovo Údolí třetí obcí v ČR, kde byl postaven orloj. Místní časomíru najdeme naproti muzeu ve věži bývalé trafostanice. Autorem 22 figur, ze kterých je 18 pohyblivých, je známý výtvarník a řezbář Václav Plechatý a my si můžeme jeho dílo prohlédnout za chodu, každou celou hodinu.

Muzeum betlémů a panenek
Kousek od voříška najdeme hospůdku u Kryštofa a v jejím patře už na nás čeká zdejší vyhlášené muzeum s více než dvacítkou betlémů - od miniaturních až po obrovské. Nejstarší betlém pochází z roku 1846, mezi nejzajímavější exponáty patří betlém v orientálním stylu nebo část tyrolského betlému Franze Pohla. A ty panenky..., to je prostě krása, která se musí vidět.

Při procházce Kryštofovým Údolím rozhodně nesmíme minout ani místní prvorepublikovou Kavárnu U Ježka a neméně kouzelný Dům řemesel. Zpět do Liberce se můžeme dopravit buď vlakem ze stanice Kryštofovo Údolí (zastávka je v kopci nad kostelem) nebo autobusem MHD č. 16, který staví naproti obecnímu úřadu.


Kryštofovo Údolí

Liberec

Web:www.orloj-betlemy-chaloupka.cz