Přes Bozkov na stezky

Prozkoumejte Semily a jejich okolí a nechte vaše kroky, ať vás zavedou k nejnavštěvovanější přírodní zajímavosti našeho regionu, k Bozkovským dolomitovým jeskyním a na nejznámější stezky této oblasti.

Itinerář:

SEMILY Sejkorská kaplička (3 km) Bozkov (5 km) – Bozkovské jeskyně (6 km) – Bohuňovsko, Palackého stezka (7 km) – Ústí Vošmendy (9 km) Podspálov, vlak (10 km) Riegrova stezka (14 km) – Bítouchov (14,5 km) SEMILY (16 km)

Možnost zkrácení: vlakem z Podspálova

Výlet začíná ve městě Semily, kde můžete navštívit několik zajímavých míst - např. Muzeum a Pojizerskou galerii s rozmanitými výstavami, poslední roubené chalupy pojizerského typu v Jílovecké ulici, ve kterých se nachází pilníkářská dílna.

Ze Semil se vydejte po modré k Sejkorské kapličce v obci Cimbál, odkud pokračujte po žluté turistické značce do Bozkova. Jeho dominantou je Kostel Navštívení Panny Marie se 49 m vysokou vyhlídkovou věží a vzácnou gotickou plastikou madony. A odtud je to již kousek (po modré) k Bozkovským dolomitovým jeskyním. Tento největší jeskynní systém v SV Čechách je charakteristický hojným výskytem křemenných lavic, říms a lišt. Najdete tu vodní plochy s modrozelenou vodou a největší podzemní jezero v Čechách.

Po návštěvě Bozkovských dolomitových jeskyň se vydejte na cestu zpět stále po modré turistické značce  Palackého stezkou. Ta vede údolím řeky Kamenice až do Podspálova, kde navazuje na Riegrovu stezku (červená značka), která vás zavede zpět do Semil.

Naučná Riegrova stezka prochází kolem několika vyhlídek, z nichž je krásný pohled na řeku Jizeru a její údolí, které je chráněnou přírodní rezervací. Zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná nad hladinou řeky, skalní tunel i Vodní elektrárna Spálov. Naučná stezka na 15 zastaveních seznamuje návštěvníky prostřednictvím naučných tabulí s geologií, faunou a flórou, turistikou a ochranou přírody i s technickými zajímavostmi v údolí.

 

Semily