Na kole okolo Turnova

Jezdíte rádi na kole a chcete si udělat krásný výlet okolím Turnova? Pak využijte Turnovského cyklookruhu, který vede kolem mnoha zajímavých míst a památek.

Cyklookruh je značen místním značením a vede po stávajících cyklotrasách a silnicích III. a IV. třídy s minimální automobilovou dopravou. Na celé trase jsou umístěny odpočívadla a stojany s přehlednou mapou.

Tento okruh opisuje 24 km dlouhou kružnici kolem města a přilehlých vesnic a můžete jej začít třeba na železniční zastávce Turnov-město, či v Záholicích, kde je možné zaparkovat automobil.

K zajímavostem na trase patří kalvárie na Vrchhůře, pískovcové sousoší bezejmenného autora z konce 18. století. Stojí na jednom z nejvýše položených míst v katastru města. Zde se naskytne krásný výhled na město s dominantním novogotickým chrámem Narození Panny Marie, na hrad Valdštejn, na Trosky a na další zajímavosti Českého ráje.

Dále vás trasa zavede k Pivovaru Rohozec, který byl založen na počátku 20. století. Dodnes se zde vaří pivo podle původních receptur z vody pocházející z Vazoveckého údolí.

V Ohrazenicích budete míjet Pyrám, kamenný rozcestník z roku 1813, udávající tři hlavní směry na Turnov, Mladou Boleslav a Liberec.

Zajímavé jsou i dva kostely na trase. V Přepeřích kostel sv. Jakuba z poloviny 16. století a v Nudvojovicích kostel sv. Jana Křtitele z přelomu 12. a 13. století, nejstarší turnovský kostel.

Turnov