Kudy kam na Turnovsku

Jste v Českém ráji poprvé a nevíte, kde s poznáváním tohoto krásného kraje začít? Co třeba přímo v jeho srdci – ve městě Turnově? Jako první nasměrujeme vaše kroky do Muzea Českého ráje, kde se seznámíte nejen s historií Turnovska, ale prohlédnete si také mineralogickou expozici, Klenotnici či archeologické nálezy…

Z muzea můžete pokračovat po Zámecké naučné stezce do Dolánek, kde se nachází roubený Dlaskův statek, který je skvostnou ukázkou tradiční lidové architektury. Odtud to nebudete mít daleko na zámek Hrubý Rohozec, který byl postaven na Skále nad řekou Jizerou a jeho interiéry jsou prezentovány v původní podobě ze 30. let 20. století. Uvidíte zde mimo jiné pokoje šlechty i služebnictva, kapli Nejsvětější Trojice a můžete relaxovat v krásném zámeckém parku.

Podél Jizery se příjemnou procházkou dostanete zpět do centra města, kde se nachází bývalá židovská čtvrť a synagoga, která přežila, ukryta mezi domy, II. světovou válku i období komunismu. V roce 2008 se dočkala rekonstrukce a dnes tak můžete obdivovat její nádherný interiér.

Okolí Turnova zve k příjemné procházce v krásné přírodě. Po červené turistické trase dojdete ke skále Hlavatice, která vás po výstupu odmění krásným výhledem na Turnovsko. A odtud je to již jen malý kousek ke hradu Valdštejn a do Hruboskalského skalního města.

Po červené trase, ovšem severním směrem, z Turnova dojdete k dalšímu skalnímu městu – Klokočským a Betlémským skalám. Výlet vám zpestří skalní vyhlídky. Dobrodružné povahy se mohou podívat do jeskyně Postojná a určitě nezapomeňte navštívit zříceninu skalního hradu Rotštejn, v jehož okolí se natáčela známá a oblíbená pohádka „S čerty nejsou žerty“.

A pokud vás zajímá, jaké další filmy a pohádky se v Českém ráji natáčely, zde najdete přehled:

http://www.ceskyrajdetem.cz/cs/za-filmem-a-pohadkou-do-ceskeho-raje/filmova-mista/

Turnov