Stezka Den bitvy u Trutnova

Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála. Pojďte se s námi dozvědět více informací a podrobností do míst, kde bitva v roce 1866 probíhala.

Prusko-rakouská válka o nadvládu v budoucím sjednoceném Německu byla důsledkem bitvy u Trutnova. Utkalo se tu 27. června 1866 šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. V Trutnově c.k. rakouská armáda zvítězila, ale nezabránila celkové porážce v dalších bitvách ve východních Čechách o několik dní později.

 Bojištěm prochází cca 4 km dlouhá naučná stezka. Začíná na Krakonošově náměstí, úvodní panel stojí u pamětní desky zasazené do historického dláždění. Přes městský park vede na vrch Šibeník k pomníku rakouského generála Ludvíka Gablenze. Stezku uzavírá vojenský hřbitov u barokní kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu. Klub vojenské historie v květnu, červnu a září každý víkend od 13:00 do 18:00 hodin provází návštěvníky v dobových uniformách. V červenci a srpnu najdete také průvodce u pomníku o pracovních dnech, kromě pondělí. Na naučnou stezku navazuje 11 km dlouhý cykloturistický okruh, jehož začátek a konec je u památníku generála Gablenze. Vede po místech dalších významných bojů bitvy u Trutnova.