Pohádkově kouzelná Panská skála

Vydejte se za poznáním k nejkrásnější přírodní zajímavosti Českolipska. Poznejte krásu místa, kde se Pyšná princezna schovávala se svým milým princem Miroslavem před pronásledovateli a kde mu ujížděla na koni. Zdejší příroda v čele s Panskou skálou je tak krásná a okouzlující, že se oba herci této pohádky právě tady do sebe skutečně zamilovali.

Panská skála je národní přírodní památkou a unikátním geologickým útvarem. Pro svoji jedinečnost je od roku 1895 chráněna a je tak nejstarší geologickou rezervací v České republice.

Panská skála se nachází v rovinaté krajině a je snadno dostupná. Najdete ji v blízkosti silnice z Nového Boru do Kamenického Šenova u obce Prácheň. Je jednou z ukázek sloupcové odlučnosti čediče. Čedičové sloupce svým seskupením připomínají varhany a dosahují výšky až 15 metrů.  Byly odkryty těžbou v 18. a 19. století. Částečným vytěžením tu také vznikla prohlubeň, která se po zastavení prací v lomu naplnila dešťovou vodou a vytvořila malé jezírko. Spolu s panskou skálou vytváří romanticky úchvatnou atmosféru.

Panská skála je vděčným a nenáročným turistickým cílem. Na vrcholek skály můžete snadno vystoupat po některé z cestiček. Překvapí vás rozhled k severu a západu na Kamenický Šenov a okolní kopce. Na východním úpatí skály dodnes stojí kamenný sloup Panny Marie.

Kamenický Šenov