Jilemnické jarmarky

Krkonošské sejkory, medovina, pivo, domácí výrobky, ale i velmi bohatý kulturní program, to vše jsou věci, které rozhodně na jarmarcích v Jilemnici nemůžou chybět. Zakuste krásu krkonošských trhů i vy!

Trhy mají v Jilemnici tradici trvající přes 500 let. Zatímco zásadní význam trhů byl běžný pro udržování a rozvoj hospodářského života, jarmarky se stávaly mimořádnou událostí také společenskou. Z listiny Rudolfa II z roku 1596 je patrné, že trhy smělo město pořádat každé pondělí a třikrát do roka pak osmidenní výroční trh - jarmark.  První jarmark se konal první neděli po Velikonocích, druhý před svátkem sv. Jakuba (25. července) a poslední v prvním říjnovém týdnu před sv. Divišem.

Novodobě byla tradice jarmarků v Jilemnici obnovena v roce 1996. Neopakovatelná atmosféra jarmarků je patrna i v současnosti. Namísto někdejších "frejunků", tedy zábavy a tance, organizuje dnes Společenský dům JILM  bohatý celodenní kulturní program. V průběhu jilemnických jarmarků můžete také ochutnat místní speciality, jako jsou sejkory, medovina,  a další.

V současné době jsou pořádány dva jarmarky ročně - Májový (18. 5. 2013) a Vánoční (14. 12. 2013).

 

Jilemnice