Jak dostat tatínka do polepšovny: Podtroseckými údolími na Trosky

Středně náročný pěší výlet, délka 11 km.

Itinerář:

Věžický rybník – U Přibyla (0,5 km) – Podsemínský mlýn (1 km) – Nebákov (2,5 km) –Trosky (5,5 km) – Vidlák  (8,5 km) – Věžický rybník (11 km)

Popis trasy:

Z parkoviště u Věžického rybníku se vydáte po žluté značce směrem na Pleskoty, po asi 200 metrech odbočíte na červenou značku k Podsemínskému mlýnu. Pod mlýnem je kamenný most, který si zahrál v několika filmech.

Dále pokračujete k rybníku Nebák, jemuž vévodí stavba ubytovacího zařízení – hotelu z období tzv. první republiky, je tu také zachovalý kamenný mlýn. Zde opustíte červenou značku a po modré vystoupáte nahoru k majestátnímu hradu Trosky – symbolu Českého ráje. Prohlídka hradu stojí samozřejmě za to, zejména dvě vyhlídky ze skalních věží Panna a Baba.

Z Trosek po červené značce přes Tachov (roubené chalupy) sejdete k rybníku Vidlák. Zde se odehrála známá scéna z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy pošťák po střetu s vodníkem vjede na babetě do rybníka. Dále pokračujete již nenáročným úsekem k Věžickému rybníku, když se pozorně zadíváte na protější skály, jistě brzo poznáte tu, která ve filmu hrála tu první, na kterou tatínek s Vaškem lezli a maminka je u toho nachytala.

Další filmy spojené s trasou výletu:


Zajímavosti na trase, další filmografie:

Zřícenina hradu Trosky
Symbol Českého ráje, rozhledové místo. Místo natáčení pohádky „Princ a Večernice“ (sídlo Mrakomora) a filmu „Máj“ (hrad loupežníků).

Rybníky v Podtroseckém údolí 
Soustava osmi rybníků nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Místo natáčení pohádky „Princ Bajaja“ (princ rozmlouvá s koněm), „Máj“ (záběr rybníka se skalami).

Podsemínský mlýn
Válcový mlýn s historií od poloviny 16. století. Jeden z původních osmnácti mlýnů na říčce Žehrovce. Nepřístupný veřejnosti. Mlýn se objevuje ve filmu „Jak dostat tatínka do Polepšovny“, „Kletba bratří Grimmů“ a „O uloupené divožence“.