Od pramene Sprévy do Budyšína

Vydejte se k našim sousedům za poznáním Horní Lužice.

Kottmar

Každý, kdo uslyší jméno Spréva, si asi jako první vybaví Berlín nebo Sprévaldský les. Řeka ale pramení v Horní Lužici, v přírodním parku Žitavské hory. Jeden z jejích tří pramenů vyvěrá na úbočí vyhaslé sopky, vrchu Kottmar, jednom ze základních trigonometrických bodů Saska. Kottmar je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, již v roce 1881 zde byla postavena cihlová rozhledna, která nabízí daleké výhledy na Lužické, Jizerské a Žitavské hory a Horní Lužici. Přes vrch prochází horská turistická trasa, tzv. Oberlausitzer Bergweg, a kolem vrcholu vede 5 km dlouhá okružní Stezka pověstí s deseti zastávkami, které jsou věnovány místním pověstem.

Horní Lužice

Místní krajina, Hornolužická pahorkatina, je typická architekturou podstávkových domů. Je to typ venkovského stavení, jehož přízemí tvoří roubená místnost a nad ní umístěné patro nebo již přímo střecha, které jsou neseny samostatnou dřevěnou konstrukcí ze sloupů – podstávkou. Konstrukce nese vyšší podlaží a střechu odděleně od přízemí a převádí zatížení střechy i patra přímo k základům. Tvoří ji dřevěná svislé dřevěné stojny se šikmými pásky a na nich vodorovné prahy a ližiny. Hornolužický typ podstávkového domu má ve většině případů hrázděné patro, severočeský typ mívá patro roubené. Základní dispozice domu je trojdílná (světnice – síň – chlév), přičemž síň a chlév jsou nejčastěji zděné. Roubená obytná část, kde se topilo, držela teplo, zatímco úspornější hrázděná část nebyla vytápěná a sloužila pro spaní a hospodářské účely.

Z turistických zajímavostí na trase z Horní Lužice do Budyšína stojí za zmínku sluneční hodiny ze žuly v obci Taubenheim, jedinečná ukázka hornolužického kamenického umění; nejstarší podstávkový dům v česko-saském pohraničí v Neusalza – Sprembergu, který byl postaven kolem roku 1530 a dnes je v něm umístěno muzeum; či bohatě zdobený barokní kostel Nanebevstoupení Panny Marie v Schirgiswalde, kde probíhají proslulé výstavy betlémů.

Eibau

Až budete unaveni, udělejte si zastávku v Eibau a navštivte pivovar, kde během odborné komentované prohlídky uvidíte, jak z chmele a sladu vzniká zlatavý mok a budete moci ochutnat čerstvě natočené černé pivo. Na prohlídku je nutné se předem objednat. Ochutnat zde můžete například lužické tmavé pivo nebo pivo Radler.

Neueibau

V blízkém Neueibau nakoukněte přes rameno mistrovi zlatníkovi a dozvíte se, jak vznikají nevšední šperky. Během návštěvy se můžete seznámit s výrobním postupem od návrhu modelu, přes broušení kamenů až po konečnou kompletaci šperku. Zlatnictví poskytuje po dohodě také kurzy vytváření šperků a v obchodě si můžete některý ze šperků zakoupit.

Budyšín (Bautzen)

Pro návštěvu města Budyšína je lepší si vyhradit delší dobu neboť je jedním z nejhezčích německých měst. Tisíce návštěvníků ročně objevují staré město s jeho stavebními památkami, věžemi, středověkými uličkami a působivými hospůdkami. Budyšín je zároveň kulturním a politickým centrem lužických Srbů v Horní Lužici. Tento malý, slovanský národ si doposud ponechal svou řeč, své tradice, svůj folklór a mnoho zvyků. Život v Budyšíně je tak ovlivněn soužitím dvou národností – Němců a Lužických Srbů, kteří zde spolu žijí po staletí. Kdo se odhodlá vystoupat na některou z budyšínských věží, tomu se otevře fantastický rozhled na město a jeho okolí. Zvláštním magnetem je pro návštěvníky období Velikonoc, kdy je ve městě a jeho okolí udržováno mnoho velikonočních zvyků a tradic. Vyvrcholením jsou působivá procesí lužickosrbských „velikonočních jezdců“.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.