Zhořelec - město po obou stranách Nisy

I u našich německých sousedů se pivu dobře vaří, zajeďte třeba do Zhořelce - města po obou stranách Nisy

Ve Zhořelci, městě ležícím na 15. poledníku, se snoubí historie od gotiky až po současnost. Od středověku je město důležitým centrem obchodu a kultury a díky tomu, že bylo za druhé světové války uchráněno před zničením, pyšní se dnes téměř 4000 památkově chráněných staveb a patří k nejkrásnějším městům Německa. Leží v ideální poloze Trojzemí – mezi Lužicí, Slezskem a Čechami.

Přes Zhořelec kdysi vedla obchodní stezka „Via regia“ táhnoucí se ze Španělska přes Francii, Německo, Polsko až do Kyjeva. Vstoupíte-li na její historické dláždění ve Zhořelci, odhalí vám středověká část města působivá umělecká díla těch nejzajímavějších architektonických památek téměř všech uměleckých slohů. Můžete tu najít středověké věže, na Dolním náměstí (Untermarkt) pozdně gotické arkády, v blízkosti Nisy nádherné renesanční měšťanské domy, na Horním náměstí (Obermarkt) barokní městský palác nebo rozsáhlé čtvrti z grunderského období.

Z kulturních institucí můžete navštívit například jednu z nejkrásnějších německých knihoven, Hornolužickou vědeckou knihovnu, Slezské muzeum prezentující Slezsko jako fascinující zemi uprostřed Evropy, s bouřlivou historií a rozmanitou kulturou, které sídlí v nejstarším renesančním měšťanském domě v Německu z roku 1526, v domě Schönhof, nebo Senckebergovo muzeum přírodních věd nabízející možnost nahlédnout do světa zvířat a rostlin.

V ulicích starobylého města najdete i jedinečné sakrální stavby. Nejstarším kostelem města je kostel sv. Mikuláše postavený roku 1100. Za mikulášským hřbitovem leží Svatý hrob, který je starý více než 500 let a je věrnou kopií originálu v Jeruzalémě.

U městského parku stojí synagoga vysvěcená roku 1911, jediný židovský chrám v Sasku, který téměř bez poškození přestál Křišťálovou noc roku 1938.

Při procházce městem se můžete posilnit pestrou regionální kuchyní, kterou Vám rádi představí v útulných restauracích a kavárnách města. Určitě si pochutnáte na světově proslulých koláčích ze Slezska nebo na tzv. slezském nebi, tradičním slezském pokrmu, které je tvořeno z uzeného vepřového bůčku, sušeného ovoce, skořice a citronové kůry.

Další gastronomický zážitek nabízí návštěva pivní manufaktury ve Zhořelci, která byla založena v roce 1869 a je největší v Německu. Zkušený sládek provede návštěvníky po stopách výroby místního zlatavého moku, šikovném řemeslu bednářském a pivovarnickém a přiblíží tajný recept místního pivovaru. Určitě nezůstane pouze u suché prohlídky, na závěr čeká zájemce ochutnávka v místním šenku doplněná o vydatné menu.

A pokud někoho láká vlastní výroba piva, měl by vyrazit do malého místního pivovaru na Nise. Vaří si zde vlastní pivo a kdo má dostatek času, může se na jeho výrobě i podílet. Kdo čas nemá, bude jen ochutnávat. 

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.