Železnobrodsko - domov skla

Kam jinam než do Železného Brodu, kolébky skleněné výroby, by měly směřovat Vaše kroky, pokud chcete poznat české bohatství?

Železný Brod

Železný Brod je město proslavené tradiční sklářskou a bižuterní výrobou. V jeho malebných uličkách se starými domky se skrývá mnoho krámků a dílen, ve kterých je možné nejen nakoupit bižuterii a skleněné výrobky, jako jsou skleněné figurky, vánoční ozdoby, ručně vinuté perle apod., ale v mnoha z nich se také podívat, jak se vyrábí nebo si výrobu dokonce vyzkoušet. Jak taková vinutá perle vlastně vzniká? Tradiční technologie výroby spočívá v tom, že se rozžhavené sklo navíjí na kovovou tyčku u sklářského kahanu, postupným otáčením a navíjením různých dalších barev skla vznikají barevné skleněné perle. Četnost jejich tvarů a barev je téměř neomezená a každá z nich je svým způsobem originál.

V centru města, na náměstí 3. května, sídlí městské muzeum, které nabízí svým návštěvníkům expozici o tradiční domácké výrobě skla a galerii světově proslulých výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, jejichž díla se vystavují po celém světě a jsou umístěna ve sbírkách nejvýznamnějších světových galerií.

V měsíci září ožívá město každoročním setkáním sklářů, příznivců a obdivovatelů sklářského a bižuterního řemesla, akcí Skleněné městečko. V zimním období se každý pátek konají tzv. Zimní sklářské pátky, kdy je otevřena řada míst spojená se sklářskou výrobou, která umožní zájemcům poznat historii a současnost zdejšího sklářství i vyzkoušet si výrobu tzv. na vlastní kůži.

Malá Skála

Tento malebný kout Českého ráje, oblíbené místo českých herců a umělců, leží v údolí řeky Jizery a je obklopen typickými dominantami skalního hradu Pantheon a rozeklaného hřebene Suchých skal. Pro množství přírodních krás i kulturního bohatství bývá často nazýván Perlou Českého ráje. V Boučkově statku sídlí maloskalská galerie Josefa Jíry, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. O vánocích zde můžete navštívit Český betlém v životní velikosti, jehož autorem je právě Josef Jíra. Jíra se podílel také na výzdobě maloskalské zámecké kaple sv. Vavřince, v jejímž interiéru je vystaven skleněný betlém od výtvarnic Renaty Oppeltové a Mileny Baudysové evokující sklářskou tradici tohoto kraje.

Dolánky

Jen malý kousek od Malé Skály, po proudu řeky Jizery, leží Dolánky, malá obec, která je oblíbeným výletním cílem především díky Dlaskově statku, významné památce lidové architektury z 18. století. Statek je typickou ukázkou tradiční lidové pojizerské architektury a je v něm umístěna expozice lidového obydlí a podomácké výroby v oblasti Pojizeří. Expozice je doplněná o historii mlýnů a mlynářství v regionu a o krátkodobé tematické výstavy, například v době adventu a Velikonoc.

Malý Rohozec

Malý Rohozec býval součástí rohozeckého panství, v roce 1640 zde byl postaven barokní zámek, který později koupil továrník Ferdinand Unger a zřídil při něm pivovar. I dnes patří zámek v Malém Rohozci místnímu pivovaru, v příjemném prostředí historického areálu je otevřena pivovarská restaurace, kde čepují několik druhů výborného piva, které se vaří podle původní receptury z tuzemských surovin a pivovar k jeho výrobě používá vodu z vlastních studní ve Vazoveckém údolí. Zvláštností je například malinové pivo. Pivovar a výrobu piva je možné si po domluvě prohlédnout.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.