Rubínová krása Českého ráje

Zamiřte do Českého ráje, odkud pochází nejznámější český drahokram - granát.

Rohliny

V obci Rohliny, nedaleko Turnova pod horou Kozákov se nachází sklářský ateliér, jehož výrobky se pyšní označením Regionální produkt Českého ráje. Ateliér vytváří jedinečné objekty s květinovými či figurálními motivy a nabízí bohatou kolekci skleněných šperků, květin a nepřeberné množství drobných závěsných dekorací i jiných zajímavostí. Pro práci jsou využívány výhradně tradiční postupy sklářské výroby bez použití strojní technologie a forem, tudíž každý kus je neopakovatelný originál. Po předchozí dohodě je ateliér otevřen návštěvníkům, kteří si mohou vyrobit vlastní šperk i vyzkoušet práci nad kahanem a osahat si tak výrobu skla na živo.

Turnov

Turnov, srdce Českého ráje, je známým centrem výroby šperků z českého granátu. Na náměstí Českého ráje, hned vedle turnovské radnice, je v galerii Granát vystavena expozice šperků vyrobených z tohoto krvavě zbarveného drahokamu. Návštěvníci si mohou prohlédnout ukázky výroby, seznámit se s celým procesem získávání tohoto vzácného kamene (těžba probíhá v Českém Středohoří), v galerii je možné zhlédnout ukázky broušení kamenů na historických i současných strojích nebo ukázku zlatnické práce. Kromě prohlídky si mohou zájemci tyto práce také sami vyzkoušet.

Hrubý Rohozec

V Turnově jsou neomezené možnosti trávení volného času, za návštěvu určitě stojí státní zámek Hrubý Rohozec. Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 a v polovině 16. století byl přebudován na zámek. Návštěvníky láká zejména možnost prohlídky nově zpřístupněných pokojů z doby posledních obyvatel zámku, interiéry jsou prezentovány v původní podobě ze 30. let 20. století, kdy na zámku bydlel jeho předposlední majitel hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode se svou manželkou Gabrielou Karolínou a jejich syny Maxmiliánem a Ludvíkem. Rod De Fours Walderode obýval zámek až do roku 1945.

Malý Rohozec

K hruborohozeckému panství patřil také nedaleký pivovar na Malém Rohozci. A jaké pivo se tam vaří? Pivovar připravuje pivo dle původní receptury z tuzemských surovin a získal za ně certifikát Regionální produkt Český ráj. V příjemném prostředí historického areálu je otevřena pivovarská restaurace, kde čepují několik druhů výborného piva, za ochutnání stojí například černé pivo, řezané nebo pivo s malinovou příchutí. Pivovar a výrobu piva je možné si po domluvě prohlédnout.

Svijany

Nedaleko od Turnova, na kopci nad řekou Jizerou, v malé obci Svijany, byl kolem roku 1564 založen jeden z nejstarších pivovarů v Čechách, mezi jehož majitele patřili například i Valdštejnové nebo Rohanové. Dnes se tu pivo vaří klasickou technologií českého piva plzeňského typu. Zájemci se mohou podívat, jak se pivo připravuje, a zároveň okusit, jak chutná vyhlášená jedenáctka, nefiltrované speciální pivo, např. patnáctistupňové, a další druhy. Každým rokem v červenci se v obci konají populární pivní slavnosti.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.