Lužické skleněné umění

Vydejte se do míst, kde na Vás z každého rohu dýchne skleněná historie - do Lužických hor

Kamenický Šenov

Toto město v podhůří Lužických hor je proslavené zejména výrobou křišťálových lustrů. Nejčastějším cílem turistů je Sklářské muzeum, jehož expozice zahrnuje historii sklářství, ryté a broušené sklo ze zdejší oblasti. Ke stálé expozici patří také kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených svítidel, jejichž tradice výroby v této oblasti sahá až do roku 1724. K mimořádným exponátům muzea náleží skleněná židle vyrobená kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho na konci 19. století pro palác indického maharadži.

Silnice z Kamenického Šenova do Nového Boru vede kolem národní přírodní památky Panská skála. Tento čedičový skalní útvar je tvořený svislými pěti až šestibokými sloupci, z nichž některé dosahují délky až 12 metrů a jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly kostelních varhan. Současné podobě skály pomohl člověk svojí těžbou, když získáváním čediče odhalil svahy kopce na konci 18. století. V nejnižším patře starého lomu se dnes nachází malé jezírko. Panská skála je známá televizním divákům z pohádky Pyšná princezna, která se zde natáčela v polovině 20. století.

 Nový Bor

Snad nejznámějším sklářským centrem jeNový Bor. V jeho středu, na náměstí Míru, sídlí Sklářské muzeum, které prezentuje vývoj sklářského odvětví v regionu od 17. století do 60. let 20. století, včetně ukázkových dílen a repliky sklářské pece. Muzeum dokumentuje také  činnost ateliérů místní sklářské školy a věnuje pozornost individuální tvorbě mladých sklářských výtvarníků.

Komu učarovalo foukané umění nad kahanem, rád navštíví i nedalekou galerii skla, v jejímž ateliéru si může práci skláře zkusit a odnést si domů vlastnoručně vyfouknutou kuličku.

V Novém Boru najdete také netradiční sklářskou restauraci unikátně propojenou se sklářskou dílnou. Jedinečný zážitek umožňuje křišťálová stěna, za kterou skláři tvoří díla podle návrhů předních sklářských designérů. Můžete si zde s pomocí zkušeného mistra dokonce vyzkoušet foukání skla. Součástí celého objektu, který nese výrazný a na první pohled rozpoznatelný rukopis svého tvůrce - architekta a designéra Bořka Šípka, je i umělecké sklářské muzeum, které shromažďuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění.

Nový Bor se každoročně začátkem podzimu stává světovým centrem sklářského umění a řemesla, kam se sjíždějí stovky návštěvníků z řad profesionálů i široké veřejnosti z Česka i zahraničí. Návštěvníci mezinárodního sklářského sympozia mají příležitost v hutích a dílnách pořadatelských subjektů pozorovat při tvorbě významné sklářské umělce a řemeslníky.

Sloup v Čechách

Skalní hrad Sloup byl založen v polovině 14. století, aby sloužil jako strážní pevnost nad obchodní stezkou do Žitavy. Působivý dvoupatrový komplex skalních síní a chodeb vybudovaný na skále přes 30 metrů vysoké a sto metrů dlouhé vznikl dílem kameníků, kteří prorazili v hloubi kamene úzké vstupní chodby ambitu a vytesali prostor kostela, který byl završen věží. Náhorní plošina nabízí četné vyhlídkové terasy, stojí zde skalní kaple, kostel, barokní poustevna z 18. století a další objekty. Na jedné ze skalních vyhlídek je umístěna socha poustevníka Samuela Görnera, jež se stala symbolem sloupského hradu. Mezi nejstarší a nejzajímavější prostory patří hladomorna ve tvaru džbánu, původně vyhloubená do skály pro uskladnění obilného zrna. Od roku 1829 je hrad otevřen široké veřejnosti.

Rozhledna Na Stráži, která stojí na skalním masivu nedaleko skalního hradu ve Sloupu v Čechách, ve výšce 354 m n.m., byla otevřena teprve v roce 2011. Železná rozhledna s dřevěným opláštěním je vysoká 33 metrů, vyhlídkovou plošinu má ve výšce 26 metrů a její součástí je 150 schodů.

Lindava

Malá vesnička Lindava je spojena s velkými jmény. Ve sklářské huti pro výrobu uměleckého skla tu tvoří svá díla známí skláři, jako jsou Bořek Šípek, Petr Novotný či Jiří Pačinek. V huti je možné pozorovat fascinující práci sklářských mistrů, po předchozí domluvě i zkusit práci se sklářskou píšťalou na vlastní kůži. Můžete si tak odvézt originální kousek skla, který ponese stopy vaší práce.

Varnsdorf

Víte, jak chutná kocouří pivo? Nabízí ho malý pivovar ležící na česko-německé hranici, ve Varnsdorfu. Pivovar se specializuje především na pivní speciály, se kterými se pivovaru daří i na odborných soutěžích. Sortiment je široký, od světlého i tmavého ležáku českého typu až například k pivu s výliskem tokajského vína, kvašenému tmavému pivu nebo extra hořkému pivu od japonského sládka. Kromě ochutnávky je možné si po předchozí domluvě pivovar a jeho provoz prohlédnout.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.