Liberecké skleněné putování

Ač krajské město Liberec není tak úzce spjaté s bižuterní či sklářskou výrobou jako sousední Jablonec nad Nisou, přesto i v něm najdete příležitost poznávat sklářské umění. Vydejte se v našich šlépějích.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci nabízí expozici evropského užitého umění s přehledem jeho vývoje od starověku do současnosti. Z exponátů skla stojí za pozornost zejména mozaika „Hold sklu“, za niž získal výtvarník Josef Kaplický zlatou medaili na světové výstavě EXPO´58.

K architektonickým klenotům města patří historická budova radnice postavená v novorenesančním stylu koncem 19. století. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni. Zajímavá je 65 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Prohlídky radnice jsou možné celoročně každý čtvrtek vždy v celou hodinu od 9:00 do 15:00 hodin nebo na objednávku v městském informačním centru.

Ve stejné době bylo postaveno i liberecké městské divadlo. Jeho novorenesanční budova byla postavena ve středu města a svými proporcemi zapadá mezi okolní stavby. Čelní frontu zdůrazňuje bohatá štuková výzdoba, která je lemována řadou soch s alegorickým významem.

Z novodobých staveb v centru města si zaslouží pozornost Krajská vědecká knihovna, která byla postavena společně s moderní židovskou synagogou pod záštitou prezidentů ČR V. Havla a SRN R. Herzoga v letech 1996-2000 a která je nazývána Stavbou smíření, protože stojí na místě staré synagogy, která byla vypálena během 2. světové války.

Krásná Studánka

Po výtvarném zážitku vám možná přijde vhod ochutnávka piva libereckých minipivovarů. První z nich leží na trase do Frýdlantského výběžku v malebném prostředí liberecké části Krásná Studánka. Rodinný pivovar byl založen teprve v roce 2009, ale pivo se v něm vyrábí podle tradiční české receptury, bez pasterizace, čímž neztrácí vitamíny a minerály a získává lehkost a příjemnou nahořklost. Voda je čerpána z místní studánky, jejíž kvalita je vyhlášena široko daleko. Světlý a polotmavý ležák i desítku můžete ochutnat na venkovní zahrádce, v chladnějších dnech v zatepleném posezení s krbovými kamny.

Harcov

Jeden z nejmenších pivovarů v Čechách stojí na opačném konci Liberce, v Harcovském údolí. Po celý rok si můžete v jeho prostorách vychutnat některý z nabízených kvasnicových ležáků a ocenit, jaký má říz a zda správně „kroužkuje“. Pivo je zdravé, protože není pasterované a zůstávají v něm všechny živiny, má lehce ovocnou příchuť s hořkým koncem. Točí se zde světlý a polotmavý ležák. Pivovárek nabízí celoroční příjemné posezení v přilehlých prostorách, v létě na venkovní terase.

Ještěd

Ještěd je odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města rozprostírajícího se pod ním. Zážitek z výhledu z vrcholu hory je jedinečný. Kruhový výhled umožňuje za příznivého počasí vidět Jizerské hory, Krkonoše, Trosky, Středohoří, Lužické hřbety, Ralsko, Bezděz, dokonce i hory na německé straně hranic.

Televizní vysílač a horský hotel na jeho vrcholu je zcela ojedinělým a unikátním stavebním dílem. Pozoruhodná stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu navazuje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory Ještěd, a dodává mu elegantní aerodynamickou špičku. Architekt stavby, Karel Hubáček, za něj v roce 1969 obdržel prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů a stavba samotná byla oceněna titulem "Stavba 20. století v České republice". Také interiér stavby se pyšní slavnými jmény. Skleněné plastiky pochází od světoznámých výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, interiéry hotelu a restaurace navrhl Otakar Binar.

Na Ještěd jezdí unikátní dvoukabinová lanovka založená na kyvadlovém systému, která byla uvedena do provozu v roce 1933. V nejvyšším bodě se lanovka dostává až 30 metrů nad zem. Délka trati dosahuje 1188 metrů a jízda trvá čtyři minuty. Dolní stanice lanovky je snadno dostupná i MHD, nachází se nedaleko od konečné stanice tramvaje v Horním Hanychově.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.