Království bižuterie

Přijměte pozvání do města v Jizerských horách, města bižuterie - do Jablonce nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Jablonecko – ráj korálků. Výroba bižuterie zde zdomácněla již na počátku 18. století. Zájem o sklářské a bižuterní výrobky výrazně vzrostl na přelomu 19. a 20. století v období secese, kdy město zažívalo růst životní úrovně obyvatel a hektický stavební ruch. Proto je v Jablonci nad Nisou mnoho významných secesních památek. Výjimečnou secesní stavbou je kostel Povýšení svatého kříže na náměstí B. Němcové a sousedící řada rodinných domů. V centru města stojí další secesní stavby, Muzeum skla a bižuterie a secesní vila v těsné blízkosti městského parku, ve které dnes sídlí VZP.

Sklářskou tradici mapuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které prostřednictvím výstav představuje historii i současnost českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, faleristiky (řády, vyznamenání, medaile) i mincovnictví se zvláštním zřetelem na severočeskou sklářskou a bižuterní produkční oblast. Zajímavou kolekci tvoří výrobky z perliček navlékaných na nitě či dráty, černá bižuterie apod.

K muzeu náleží ještě další dvě budovy, nedaleká Galerie Belveder v Mlýnské ulici, která v expozici „Věčná touha po kráse“ prezentuje výběr historických šperků, z nichž některé jsou staré téměř 3 000 let, a malé muzeum v horské osadě Kristiánov, kde bývala již v 18. a 19. století sklářská huť a kde se dnes každoročně v měsíci září koná Mariánská sklářská pouť.

Obchůdků, kde se dá pořídit vše potřebné ke kompletaci vlastního náhrdelníku, náramku či náušnic, je v Jablonci nad Nisou opravdu hodně. Největší prodejní galerie bižuterie, která prezentuje nové trendy z bižuterního světa, sídlí kousek od hlavní hráze jablonecké přehrady na Palackého ulici. Galerie nabízí více jak 5 000 druhů módní bižuterie z českého skla, nakoupit se zde dají korálky všech možných druhů a barev, ale také vše potřebné ke zhotovení bižuterního šperku. Pro zájemce je připraven tzv. „Zážitkový okruh městem bižuterie“, při němž se můžete dozvědět něco o výrobě a vidět výrobní postupy, jako je např. mačkání, leštění a broušení, na vlastní oči. Každý si může také sám vyzkoušet, jak se taková bižuterie vyrábí, a připravit si svůj vlastní šperk.

Vratislavice nad Nisou

Bižuterie a skla už bylo víc než dost, příjemným zakončením výletu bude pro mnohé návštěva areálu pivovaru v nedalekých Vratislavicích nad Nisou. Právo vařit pivo získali liberečtí měšťané již v roce 1560. Další vývoj libereckého pivovarnictví byl složitý, rozporuplný - jak to již v dějinách bývá, ale dnes již pivovar opět pivo vaří. Zájemci mohou pod pokličku výroby nahlédnout a za doprovodu průvodce se podívat, z čeho se pivo vyrábí, jak se vaří, kvasí a projít celý koloběh pivovaru. Doporučujeme ochutnat místní speciality, jako je polotmavé šestnáctistupňové pivo, červený ležák nebo citrónové pivo.

V areálu pivovaru je také každou neděli možné navštívit muzeum historických automobilů, motocyklů a jízdních kol.

Ve Vratislavicích nad Nisou můžete navštívit i expozici Ferdinanda Porsche, která sídlí v multifunkčním centru Vratislavice 10/10/10 a seznamuje s vývojem vozů a tři vozy Porsche vystavuje.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.