Za skleněnou krásou na Valdštejnské panství

Vydejte se po stopách Albrechta z Valdštejna a poznejte, jak se tvoří sklo na jeho panství

Heřmanice

Malebná vesnička Heřmanice u Frýdlantu se nachází blízko hranic s Polskem a Německem. Zde začíná výlet za sklářským poznáváním. Místní sklárna nabízí seznámení s celým provozem, včetně pece, brusírny skla, vzorkovny a rozsáhlé galerie skla a šperku. Ateliér se specializuje na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od skleněných šperků přes užitkové sklo až po skleněné monumentální objekty. Hlavním technologickým postupem je tzv. spékání a lehání skla neboli fusing. Je to poměrně nová technologie spékání skel stejných fyzikálních vlastností v různýchtloušťkách a barevných kombinacích.

Produkty ateliéru jsou k vidění jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Mezi nejvýznamnější patří skleněná křtitelnice katedrály v Rotterdamu, světelné rampy hotelu v Singapuru či monumentální lustry v Dallasu.

Frýdlant

Uprostřed tohoto města stojí na čedičové skále nad řekou Smědá mohutný hrad a zámek. Tato památka představuje spojení středověkého gotického hradu a renesančního zámku a bývá spojována se jménem Albrechta z Valdštejna, který byl majitelem hradu v dobách třicetileté války. Zároveň byla prvním hradním muzeem ve Střední Evropě, otevřeným již v roce 1801. Na zámku jsou pro návštěvníky přístupné sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení, bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století, zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.

V podhradí zámku se v zámeckém pivovaru již ve 14. století vařívalo pivo. Dnes je zde možné ochutnat spodně kvašený ležák vyráběný z vody z nitra Jizerských hor a českého sladu i chmele.

Další významnou historickou památkou ve Frýdlantu je Děkanský kostel Nalezení Svatého kříže, který je svědkem celých dějin města. Kostel byl postaven italskými architekty v roce 1551. Vzhledem k několika přestavbám je kostel směsicí různých slohů. Z vnitřního vybavení je nejznámější a nejcennější monumentální pohřební kaple s rodinnou hrobkou Redernů z roku 1566, která patří k nejhezčím renesančním památkám v Čechách.

Ve městě můžete vidět také například unikátní mechanický betlém, který postavil místní rodák, zemědělec Gustav Simon. Dílo, které vytvářel více než 60 let, dnes zahrnuje přes sto pohyblivých figurek lidí a zvířat, ovládaných prostřednictvím provázků. Betlém naleznete nedaleko náměstí T.G.Masaryka, v Zahradní ulici.

Tradicí se ve Frýdlantu staly Valdštejnské slavnosti, Letní jazzová dílna a Mezinárodní festival dětského zpěvu. Frýdlant má velmi hezké okolí a je východiskem do Jizerských hor, které zvou všechny pěší turisty, cykloturisty i horolezce.

Hejnice

Nedaleko od Frýdlantu, směrem na východ, leží město Hejnice, známé poutní místo s impozantní významnou církevní památkou, barokním Chrámem Navštívení Panny Marie, který pochází z roku 1725. Můžete zde spatřit cennou dřevěnou gotickou plastiku Černé Madony z roku 1380, Mariánský sloup z roku 1695, umělecké barokní sochy a boží muka. V bazilice se každý měsíc konají koncerty předních českých i zahraničních hudebníků a souborů.

I v Hejnicích je možné podívat se do dílny s užitnými a dekorativními výrobky ze skla a keramiky. Ateliér stojí jen malý kousek od baziliky, hned za řekou Smědá a nabízí výrobky nesoucí značku Regionální produkt Jizerské hory.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Fond malých projektů Cíl 3 2007 – 2013 prostřednictvím Euroregionu Nisa.