Za betlémem do Frýdlantu

Za jednou po roce, máme tady Vánoce. A 29. listopadu u příležitosti první adventní neděle bude veřejnosti po opravě mechaniky zpřístupněn krásný frýdlantský betlém. Nenechte si v tomto čase ujít návštěvu svým rozsahem výjimečného betlému, jehož betlémská scéna je zasazena do místní pahorkaté krajiny Jizerských hor.

První zmínky o jesličkách v severních Čechách jsou z roku 1583. Od této doby až po současnost prošly betlémy dlouhým vývojem a zažily těžké otřesy. V 19. století se však usídlily v těch šťastnějších lokalitách natrvalo a získaly své místo nejen v kostelích, ale i v domácnostech obyčejných lidí.

Nejběžnějším materiálem pro jejich výrobu byl papír, postupně se začalo uplatňovat dřevo, sádra, textil a rostl také počet ztvárňovaných postav. Tvůrci využili i technické schopnosti a oživili jesličky pohyblivými figurami.

Jedním z takových byl i tvůrce frýdlantských jesliček, rolník pracující po celý život v zemědělství - pan Gustav Simon (1873–1953). Stavbě se věnoval po celý svůj život, zpřístupňoval je po částech nejprve ve vlastním domě, později v domě zakoupeném přímo pro účel výstavby jejich rozsáhlejší (dnešní) podoby.

Zpočátku byly postavy nepohyblivé, teprve v průběhu let pan Simon vestavěl mechanismus založený na principu hodinového stroje, který je umístěn pod jesličkami a jednotlivým postavám dává pohyb. Celá betlémská scéna je zasazena do místní pahorkaté krajiny Jizerských hor. Betlém o rozměru 4,3 x 2 m má téměř 330 objektů (osoby, zvířata, stromy, příbytky…).

V letech 2009–2012 proběhla kompletní rekonstrukce podstávkového domu, v němž je betlém umístěn a taktéž restaurování jesliček samotných.  

mail

Frýdlant

Zahradní 356, Frýdlant, 464 01

GSM:+420 725 501 896
E-mail:luca.kubatova@seznam.cz
Web:www.mesto-frydlant.cz
Typ muzea
technické