Přes Kumburk na Bradlec

Středně náročný výlet za rozhledy a historií regionu. Z Nové Paky vás zavede na zříceniny hradů Kumburk, Bradlec a zpět.

Nová Paka město, vlak – Brdo (po červené – 3,7 km) – Kumburk (po červené – 5,9 km) – Klepanda (po červené –8,3 km) – Bradlec (po žluté – 9,3 km) – Tužín (po žluté – 13,5 km) - (po modré – 17,2 km) – Nová Paka (po modré – 22,6 km)

https://mapy.cz/s/dagopuzegu

Nová Paka 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Brdo

Část Staré Paky zvaná Brdo bývala dříve samostatnou vesnicí, která patřila do kumburského panství. Svého největšího rozkvětu se dočkala s rozvojem tkalcovství v 19. století. Ve vsi se dochovalo několik barokních soch z 18. století a lidové stavby z 19. století. Za pozornost stojí zejména dům čp. 42, jenž je ukázkou dobré péče současných majitelů.

Zboží

V osadě Zboží se nacházejí udržované roubené chalupy.

Hrad Kumburk

Počátkem 14. století postavili páni z Vartenberka na homolovitém kopci u Nové Paky hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé a po roce 1658 byl Kumburk pobořen. Dnes se o jeho zachování snaží Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše i Český ráj. Nachází se zde pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy. Hezký rozhled se nabízí i od rozcestí pod Kumburkem.

Zřícenina hradu Bradlec

Hrad Bradlec pochází ze 13. století. Byl postaven na čedičovém vrchu vulkanického původu (557 m) a poskytoval výbornou ochranu před útočníky. Dnes se na zalesněném vrchu nacházejí pouze zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

Nová Paka

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo
wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Mohlo by vás zajímat