Z Nové Paky na Levín

Nenáročný výlet za geologií a historií regionu vede z Nové Paky na Levín a zpět.

Nová Paka – Staropacká hora (po žluté – 3,7 km) – Hvězda, bývalý lom (po žluté – 5,7 km) – Levínská Olešnice (po zelené – 8,2 km) – Nová Paka (po červené – 12,8 km)

https://mapy.cz/s/focorenoce

Nová Paka 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Lom Hvězda

Hvězda je bývalý melafyrový lom, který sloužil k těžbě štěrku a lomového kamene. Zdejší kámen obsahoval krystalické odrůdy křemene, jako jsou záhněda, ametyst, křišťál, a také kalcit, krystaly barytu a achátové mandle. Z tohoto lomu pochází i obří geoda o průměru 80 cm, jež je umístěna v expozici novopacké Klenotnice.

Levín

Na ostrohu nad levým břehem říčky Olešky se nacházel hrad Levín. Byl příkladem úsporného hradu s palácem jako hlavní obrannou i obytnou stavbou. Z hradu dnes zbyly pouze velké valy, příkopy a stavební materiál roztroušený po lese.

Nová Paka

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo
wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Mohlo by vás zajímat