Navštivte virtuální skanzen

Virtuální skanzen je takzvaný fundraisingový projekt, jehož cílem je získávat prostředky na činnost občanského sdružení Lunaria s pomocí webu. Virtuální skanzen je vlastně hra, v rámci které můžete přispět na konkrétní projekt, jako jsou třeba rostliny do jezírka, letní kuchyně, solární sprcha nebo krmení pro zvířata. Skanzen ale nemusíte navštěvovat jen na internetu, reálně se nachází v obci Jindřichovice pod Smrkem. Jeho součástí je mimo jiné i Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí, větný mlýn a další stavby lidové architektury. Skanzen tak můžete navštěvovat jak virtuálně, tak i doopravdy.

Virtuální skanzen najdete na adrese www.virtualniskanzen.eu.
O Žijícím skanzenu v Jindřichovicích se můžete dozvědět na stránkách www.lunaria-jindrichovice.cz.

Více o projektu:
Lunaria, o.s. sídlí ve skanzenu v severočeských Jinřichovicích. Zabývá se obnovou tradiční architektury z 19. století, obnovou předindustriální kulturní krajiny, ekologickým zemědělstvím, ekovýchovou, pořádáním kulturních akcí, provozem muzea a celou řadou dalších činností.

S rozvojem občanské společnosti roste počet neziskovek, které se ucházejí o prostředky drobných dárců. Prakticky každý den potkáváme na ulicích dobrovolníky, kteří prodávají drobné cetky a podobně. V Lunarii si řekli, že touto cestou jít nechtějí. Žijeme přeci v době digitálních technologií, interaktivity, her, tak proč toho nevyužít?

S rozpočtem, který normálně pokryje kvalitní webovou prezentaci si nechala Lunaria vytvořit jednoduchou hru, která představuje jednotlivé projekty sdružení a umožňuje hráči (návštěvníkovi stránek) přispět na konkrétní části jednotlivých projektů. Hráč si přímo na stránkách může koupit virtuální měnu - Tolary - kterou pak podpoří to, co se mu nejvíce líbí. Součástí hry je fotogalerie, kde se po dokončení jednotlivých projektů budou objevovat fotografie a hráči tak uvidí, jak byly jejich prostředky využity. Hráči za své příspěvky získávají nejen virtuální odznaky, ale také skutečné ceny, jako například slevy na vstup či nocleh ve skanzenu a podobně. 

Postupně chceme ke hře přidávat i další prvky, například “rozhýbat” stavby, aby hra byla stále pestřejší a pro návštěvníka a zároveň hráče i sponzora zajímavější.

Hru na www.virtualniskanzen.eu vytvořili herní designér Martin Vaňo a grafik Pavel Hamřík ze studia handmade dreams. Platební systém zprostředkovala nadace VIA, která rovněž poskytla nedocenitelnou pomoc při jeho implementaci. Tvorbu fundraisingového projektu podpořil v rámci programu rozvoje pozemkových spolků Český svaz ochránců přírody. Program byl finančně podpořen v grantovém řízení MŽP.

Za o.s. Lunaria:
Zbyněk Vlk

Jindřichovice pod Smrkem