Hurá na Babu a Dědka!

Výlet, který vám představíme, je jednou ze zajímavých možností pro kluky a holčičky, jejich rodiče, babičky a dědečky, kamarády, zkrátka pro všechny, kteří chtějí objevit kouzlo výhledu na Český ráj, Máchův kraj včetně hradu Bezděz a na špičatě se tyčící Ještěd.

Krásné okolí můžete pozorovat z nadmořské výšky 363 metrů nad mořem z vrchu Baba nebo z vrchu Dědek z výšky 358 metrů nad mořem. Každý kluk i holka musí dávat na Babě pozor, aby nešlápli na chráněnou kytičku nebo brouka, nevyplašili ptáky a zvířátka, kteří tu mají pelíšky. Vrch Baba je totiž od roku 1950 přírodní rezervací, a to znamená, že příroda je tu chráněna, právě proto, že se tu dobře daří zpěvnému ptactvu a vzácným rostlinkám.

Výlet je dlouhý 8,5 km, vede z Kosmonos u Mladé Boleslavi do Horních Stator přes Dědka a Babu a zpět do Kosmonos. Trasu zahájíme u jedinečného souboru barokních objektů – u Lorety. Ta se skládá z kaple sv. Martina, kopie nazaretského domku Panny Marie (Santa Casy) obklopené ambity, ve kterých je umístěna expozice barokníc plastik ze sochařské a řezbářské dílny rodu Jelínků, a z volně stojící zvonice – campanilly. Areál je považován za jednu z nejkrásnějších staveb loretánského typu na sever od Alp.

Pokračovat budeme po modré značce 6 km do obce Horní Stakory. Ve vsi se nachází dřevěná zvonice ze 17. století. Je osmibokého půdorysu, štenýřového typu a je kryta šindelem. V blízkosti zvonice stojí secesní kostelík sv. Havla z r. 1903, postavený původně na místě gotického a později barokního kostela. Jsou na něm patrné vlivy secese, u sakrální architektury vzácné. U zvonice stojí na podstavci barokní socha sv. Jana Nepomuckého z dílny kosmonoských sochařů Jelínků z r. 1781.

Dále pokračujeme stále po modré na vrch Dědek a odtud je to již kousek na sousední vrch Baba, kde se nám naskytne interesantní výhled do kraje. K přírodním zajímavostem rezervace patří osada Brejlov, postavená v 18. století pro dělníky textilní továrny v Josefově Dole. Z původních 6 roubených domků zbyly dva. Do Brejlova dojdeme po žlutém značení již za jeden kilometr. Zpátky do Kosmonos vede 1,5 kilometru dlouhá cesta po modré trase.

Kosmonosy