Víte, že se v Bousově nachází stavba světoznámého barokního architekta Francesca Carattiho?

V roce 1666 přizval hrabě Jan Humprecht Černín ke stavbě letohrádku Humprechtu proslulého architekta Carla Luraga. Pro Černína tou dobou pracoval i architekt Francesco Caratti, mimo jiné stavitel Černínského paláce na Hradčanech (nyní sídlo ministerstva zahraničních věcí), od něhož si hrabě nechal v Dolním Bousově vyprojektovat a postavit rybářskou a loveckou chatu.

První zmínka o stavbě pochází z 27. srpna 1672, kdy hrabě Černín požádal svého sekretáře, aby vyrozuměl Carattiho, že od něj bude žádat nakreslení „menšího obydlí pro rybolov a honbu“. V březnu 1673 byla uzavřena smlouva na stavbu se zednickým mistrem, v listopadu téhož roku byla hotova hrubá stavba a vše úspěšně dokončeno na přelomu let 1676–1677. V následujících staletích již nejsou osudy stavby tak přesně doloženy. Víme, že lovecká chata vyhořela a přešla do majetku církve a po mnoho let sloužila jako fara.

V prosinci roku 2002 budovu v havarijním stavu od církve odkoupilo město Dolní Bousov a v následujících letech zajišťovalo ve spolupráci s památkáři a restaurátory její citlivou rekonstrukci. V nově zrekonstruovaných prostorách se nyní nachází městská knihovna, turistické informační centrum a galerie. Vše najdete v Kostelní ulici v blízkosti náměstí vedle kostela sv. Kateřiny. Navštivte zdejší infocentrum a prohlédněte si současnou podobu „rybářské a lovecké chaty“. Návštěvníky asi nejvíce zaujmou ve dvou místnostech restaurované původní malby na stropech a v okenních výklencích. Ty se nacházejí v prvním patře budovy, kde nyní sídlí městská knihovna, a jsou v otevíracích hodinách knihovny (út až čt 12.00–18.00 hodin) i pro návštěvníky infocentra volně přístupné.

Dolní Bousov