Po stopách sklářských hutí

Pozvánka na výlet do míst, kde se v minulosti vyrábělo sklo

Bedřichov – Nová Louka – Blatný rybník – Kristiánov – Josefodolská přehrada – Hrabětice – Janov nad Nisou / celkem 15 km


Z konečné stanice MHD Jablonec nad Nisou v Bedřichově se vydáme po žlutých značkách na Novou Louku. Ještě před tím můžeme navštívit místo, kde byla od roku 1598 přes dvě stě let v provozu sklářská huť. Počátkem tohoto století zde proběhl archeologický průzkum, načež bylo místo sklárny označeno. Na další cestě přijdeme hned na okraji lesa k památníku horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli pod obrovskou lavinou v peruánských Andách. Většina z nich pocházela z našeho kraje a pomník jim zde byl odhalen v roce 2010.

Lesními cestami pak dojdeme na Novou Louku. Jelikož hutě potřebovaly pro své pece ohromné množství dříví, stěhovaly se za ním do hor. A tak se i tady nacházela sklárna. Postavil ji bedřichovský sklářský mistr Johann J. Kittel v roce 1756 a v provozu byla až do roku 1817. Z tohoto období zde dodneška zůstalo huťmistrovo sídlo, postavené v roce 1797 – oblíbený „zámeček“, zvaný Šámalova chata.

Z Nové Louky půjdeme po modrém značení do Kristiánova. Po necelém kilometru mineme malebný Blatný rybník, kde od roku 1780 pracovala panská pila, a později, na vrcholu mírného stoupání, Tetřeví kámen s krucifixem. Pak již brzy dorazíme do nejznámější sklářské osady. Kristinovská sklárna byla postavena v roce 1775. Jako pozůstatek těchto dob se zde nachází už jen Liščí bouda, ve které je v letní sezoně přístupná expozice „Sklářská osada Kristiánov“ jabloneckého Muzea skla a bižuterie a také hřbitůvek někdejších obyvatel.

Z Kristiánova se vydáme po žlutém značení k Josefodolské přehradě a dále do Hrabětic (MHD). Odtud můžeme sestoupit po málo frekventované silnici přes Malý Semerink do Janova nad Nisou. Také tato obec vděčí svému rozvoji sklářskému průmyslu a sklárna Vitrum zde funguje dodnes.


autor: Otokar Simm

Bedřichov

Bedřichov