Na rozhlednu ve Sloupu v Čechách

Jestli jste milovník rozhleden, tak tento tip na výlet bude právě pro vás. A pokud patříte mezi ty línější, můžete se až nahoru k rozhledně vyvézt autem.

Vysoký skalnatý ostrov jménem Na Stráži (354 m), strmě spadajici do údolí Dobranovského potoka asi 0,5 km jížně od Sloupu v Čechách. Původně se nazýval Široký kámen (Breiter Stein ) a jeho dnešní jméno bylo odvozeno od strážního stanoviště, které si zde v roce 1634 zřídili Švédové. Ostroh souvisí s rozsáhlejší pískovcovou plošinou, vybíhající od Slavičku směrem k západu, a byl odedávna pěkným vyhlídkovým místem.

V současné době probíhá výstavba nové chaty Na Stráži, mělo by se jednat o ubytovací zařízení s rozhlednou. Předpokládané oficiální zpřístupnění rozhledny se plánuje asi v průběhu letošního roku. Z této rozhledny je krásný výhled na sloupské údolí se skalní pustevnou ( skalní hrad ) a souvislé pásmo zalesněných kopců Lužických hor na západním a severním obzoru. Nejnápadnější z nich je kuželovitý Klíč, ale můžete zahlédnout i vzdálenější Luž, Jezevčí vrch nebo Hvozd. V lese na jihozápadním úpatí astrohu je malebné položené lesní divadlo.

Ještě přidám že rozhledna Na stráži ve Sloupu v Čechách je vysoká 33 m. Výška vyhlídkové plošiny je 26 m. Pro zdolání této výšky vyšlápnete 150 schodů. Pokud budete mít stěstí, tak můžete zahlédnout medvěda. Ten sedí nedaleko rozhledny cca. 70 m. Rozhledna je otevřena v letní sezóně, mimo sezónu pouze za příznivého počasí.

Sloup v Čechách