Muzeum motocyklů nadchne nejen kluky, ale i jejich tatínky

Na jih od Dolního Bousova leží malá, spíše tichá a nenápadná vesnička Rabakov, kde můžete obdivovat krásnou sbírku několika desítek motocyklů značky Jawa vyrobených od třicátých let až téměř po současnost.

Jak se tam dostat? Ze severu je možné sjet u Sobotky ze spojnice Mladá Boleslav – Jičín na Dolní Bousov a pokračovat na jih do obce Domousnice a pak již na Rabakov. Projedete skoro celou ves a na výjezdu po pravé straně uvidíte na stromě vedle nápisu Jawa muzeum také starou Jawu 350. Nelze minout.

Expozice je umístěna v rekonstruované hospodářské části typického venkovského zemědělského stavení. Díky nezměrnému úsilí je tu obsažena prakticky celá produkce sériových motorek JAWA. Kromě nich je tu i několik prototypů nikdy sériově nerealizovaných modelů, část je věnována i sportovním motorkám, tedy především endurům a plochodrážním speciálům.

V muzeu získáte přehled o době, kdy české motorky byly na výši a svět se od nás mohl učit (a taky učil). Na prohlídku počítejte minimálně s hodinou, spíše se dvěma. Soukromé muzeum motocyklů JAWA otce a syna Miclíků je postupně budované od roku 1964. Sbírka Františka Miclíka je dnes jedinečná jak svým obsahem, tak i typovou, ale i modelovou škálou u nás nejznámějších cestovních motocyklů minulosti.

Všechny vystavené a restaurované exponáty jsou schopné jízdy. Stálá expozice obsahuje okolo 45 motocyklů značky Jawa. Nejcennější exponát je Čechie Bohmerland 600 tourist z roku 1927, jediný povolený třísedadlový motocykl všech dob. Je zároveň jediný, který nepochází z dílny Jawa. Vzácným přírůstkem je prototyp sněžného skútru Jawa 350 ze sedmdesátých let 20. století, k jehož sériové výrobě nikdy nedošlo.

Otevírací doba: Po–Ne 9.00–17.00 hodin.
Adresa: Muzeum historických motocyklů
JAWA, Rabakov 5.

Rabakov